Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Nie ma wolności człowieka bez trzeźwości. I Naród nie ma przyszłości bez trzeźwości – mówił bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, podczas konferencji prasowej przed 57. Tygodniem Modlitw o Trzeźwość Narodu, który będziemy przeżywać w dniach 11-17 lutego pod hasłem: „Trzeźwość polską racją stanu”.

Odwołując się do tegorocznego hasła, bp Bronakowski zwrócił uwagę, że „tę ważną prawdę niestrudzenie głosił wielki apostoł trzeźwości kard. Stefan Wyszyński”. Podkreślił, że „troska o trzeźwość leży w interesie całego Narodu, bo na trzeźwości cały Naród zyskuje gospodarczo, finansowo, zdrowotnie, moralnie i duchowo. A na pijaństwie cały Naród traci we wszystkich tych wymiarach”.

„Nie ma wolności człowieka bez trzeźwości. I Naród nie ma przyszłości bez trzeźwości” – podkreślił bp Bronakowski. „Dlatego jednym z najważniejszych motywów pracy trzeźwościowej podejmowanej od wieków przez Kościół jest troska o wolność wewnętrzną każdego człowieka, ale także troska – a może nade wszystko – troska o jego zbawienie” – zaznaczył. „Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu ma nas pobudzić do szczerej, serdecznej modlitwy w tych intencjach, ale ma nas pobudzić także do działania, a nade wszystko do dawania pięknego świadectwa” – zaznaczył.

Bp Bronakowski wezwał do tego, aby sprawą trzeźwości żyć nie tylko w ciągu jednego tygodnia, ale przez cały rok. Pomocą mogą być materiały przygotowane przez Zespół ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych „Apostoł Trzeźwości. Trzeźwość polską racją stanu”. „W tych materiałach znajdziemy przykłady modlitw, homilii, nabożeństw, ale również artykuły eksperckie i różne ważne informacje, jak włączyć się do apostolstwa trzeźwości i osób uzależnionych” – poinformował.

Dr hab. Krzysztof Wojcieszek, członek Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, ocenił, że od kilku lat wyraźnie tracimy zdrowotnie przez alkohol skracając sobie życie. Zaznaczył, że po odzyskaniu suwerenności w latach dziewięćdziesiątych, długość życia Polaków wydłużyła się o 5,5 roku, po czym nagle Polacy zaczęli tracić na długości życia z powodu nadużywania alkoholu: w tej chwili są to 2 lata. „Oznacza to, że jesteśmy na drodze utraty tego zdrowia, które zyskaliśmy na odzyskaniu suwerenności” – zaznaczył.

Prof. Wojcieszek przyznał, że nadużywanie alkoholu przekłada się na rożne choroby: cukrzycę, choroby układu krążenia, depresję, nowotwory.

„W chwili obecnej jedynym skutecznym sposobem na zatrzymanie fali nietrzeźwości jest wszechstronne ograniczanie dostępności alkoholu na drodze prawnej, ekonomicznej, geograficznej (gęstość sieci sprzedaży), w warunkach szerszej edukacji społecznej” – wyjaśnił prof. Wojcieszek.

O. Dawid Napiwodzki OFMCap, konsultor Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, dyrektor Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu, mówił o pomocy osobom uzależnionym. „Skupiamy się na pracy z osobami, które mierzą się z chorobą alkoholową i jej skutkami. Nie ma praktycznie osób, które nie mierzyłyby się ze skutkami tej choroby, także wśród rodzin osób uzależnionych” – zaznaczył.

O. Napiwodzki przyznał, że choroba alkoholowa dotyka wszystkich warstw społecznych. „Staramy się poprzez towarzyszenie, rozmowę i sakramenty pomagać w pracy nad sobą. Wszystko odbywa się w wolności” – dodał.

Zaznaczył, że każdy może przyjechać do Ośrodka. „Staramy się pokazać, że w każdym człowieku jest wartość” – podkreślił.

BP KEP

Słowo bp. Tadeusza Bronakowskiego na niedzielę 11 lutego rozpoczynającą 57. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu

Materiały

Konferencja prasowa przed 57. Tygodniem Modlitw o Trzeźwość Narodu (Warszawa, 08.02.2024 r.)