(Polski) Bp Cisło odznaczony „Laurem Pamięci” za wkład w dialog katolicko-żydowski

15-05-2017
2417
Fot. M. Drwal / BP KEP

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Za wieloletnią pracę na rzecz dialogu katolicko-żydowskiego i wkład w zachowanie dziedzictwa polskich Żydów bp Mieczysław Cisło został odznaczony nagrodą „Laur Pamięci”. To pierwszy biskup w Polsce, który otrzymał takie wyróżnienie. Wręczenie nagród miało miejsce w poniedziałek 15 maja w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

– Wyróżnienie „Laurem Pamięci” odebrałem jako wyrazy uznania dla Episkopatu Polski, który od dziesięcioleci zaangażowany jest w dialog katolicko-żydowski. Począwszy od pioniera i nestora tego dialogu ks. abp Henryka Muszyńskiego, prymasa seniora i abp. Stanisława Gądeckiego. Ja także w ciągu 10 lat posługi miałem wkład w dialog między katolikami i żydami. Cieszę się, że ta praca biskupa została dostrzeżona przez środowisko żydowskie i że dziś w imieniu Episkopatu Polski mogłem ten Laur odebrać – mówił po ceremonii wręczenia nagród bp Mieczysław Cisło, były Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem.

Biskup znany jest jako wieloletni promotor dialogu katolicko-żydowskiego oraz inicjator listu do wiernych „o upamiętnienie Żydów, naszych obywateli i sąsiadów”, opublikowanego w styczniu 2015 r. przez Komitet ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski.

– Doceniam wielką pracę bp. Mieczysława Cisło w ciągu 10 lat jego posługi jako Przewodniczącego Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem oraz przyjacielską postawę wobec narodu żydowskiego – powiedziała Anna Azari, ambasador Izraela w Polsce podczas uroczystości wręczenia nagród.

Ponadto Ambasador podkreśliła, że „relacje między ambasadą Izraela a księżmi biskupami były zawsze bardzo dobre, owocne i przyjazne”. Dodała, że bardzo miło wspomina spotkanie w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski i w Synagodze z okazji 50-lecia dokumentu Nostra aetate, który mówił o relacjach Kościoła katolickiego także w stosunku do ludności żydowskiej. Ambasador Azari przyznała również, że była pod wrażeniem, kiedy dowiedziała się o istnieniu Dni Judaizmu w Polsce.

Odznaczeniem zostały uhonorowane osoby i instytucje zaangażowane w zachowanie dziedzictwa polskich Żydów i dialog polsko-żydowski.

Nagrodę „Laur Pamięci” otrzymali ponadto: Knyszyńskie Towarzystwo Regionalne im. Zygmunta Augusta, Stowarzyszenie Lapidarium Żydowskie we Wronkach, Dariusz Fodczuk i Piotr Piłasiewicz.

„Laur Pamięci” ma formę honorowego dyplomu i statuetki. Program prowadzony jest od 2015 r. przez Ambasadę Izraela w Polsce i Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zainicjowanie programu „Laur Pamięci” wiąże się z 25 rocznicą przywrócenia relacji dyplomatycznych pomiędzy Polską a Izraelem.

BP KEP

Ceremonia wręczenia "Laurów Pamięci", Warszawa, 15 V 2017