Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Piotr i Paweł ukazali nowy sposób bycia braćmi: pójście za Jezusem prowadzi do nowego braterstwa, nowych więzów krwi. Doświadczamy tego stanowiąc jeden Kościół, jedną rodzinę uczniów Chrystusa – powiedział bp Andrzej Jeż, biskup tarnowski, w homilii Mszy św. sprawowanej w Bazylice św. Pawła za Murami na zakończenie wizyty ad limina apostolorum czwartej grupy biskupów.

Bp Jeż przyznał, że chrześcijańska tradycja zawsze uważała św. Piotra i św. Pawła za nierozdzielnych. „Razem bowiem reprezentują całą Ewangelię” – podkreślił. „Piotr i Paweł, pomimo, że w ich relacjach nie brakowało konfliktów, ukazali nowy sposób bycia braćmi: pójście za Jezusem prowadzi do nowego braterstwa, nowych więzów krwi. Doświadczamy tego stanowiąc jeden Kościół, jedną rodzinę uczniów Chrystusa” – stwierdził.

Bp Jeż zauważył, że biskupi doświadczyli tego braterstwa przebywając ze sobą razem przez prawie tydzień na wizycie ad limina. „To bardzo cenne doświadczenie” – zaznaczył.

 

Biskup tarnowski przypomniał, że o Europie od dawna mówiono, że została zbudowana na trzech wzgórzach: Akropolu, Kapitolu i Golgocie. „Akropol symbolizuje przebogatą filozofię grecką, Kapitol jest symbolem rzymskiej tradycji, w szczególności koncepcji prawa, państwa, natomiast Golgota to symbol chrześcijaństwa” – stwierdził.

Dzięki mocnej wierze Apostołów i dzięki sile świadectwa – przyznał bp Jeż – „przenieśli oni to, co dokonało się na Golgocie, aż do Europy i na cały świat, i sprawili w ten sposób, że wzgórze Golgoty stało się częścią Europy, świata. Europa została zbudowana na wzgórzu Golgoty. Niestety świadomość tego faktu jest obecnie bardzo mocno i celowo wypierana ze świadomości narodów europejskich”.

Bp Jeż zauważył, że Europa jest dla chrześcijaństwa tym, czym był Nazaret dla Jezusa – miejscem, gdzie się wychował. „Chrześcijaństwo narodziło się w Azji, ale wzrastało, i – mam nadzieję będzie wzrastać – w Europie” – powiedział. Dodał, że grozi nam to samo niebezpieczeństwo, które dotknęło mieszkańców Nazaretu: odrzucenie Jezusa, nierozpoznanie w Nim jedynego Odkupiciela człowieka.

 

„Dzieło ewangelizacji nie jest jedynie leczeniem świata mocą głoszonej Ewangelii i sprawowanych sakramentów, lecz także wykorzenieniem z niego zła i grzechu. Ewangelia to również walka z mocami ciemności, Ewangelia to zarazem ogień, który wypali zło, to sól prawdy, która momentami piecze bardzo boleśnie” – stwierdził bp Jeż.

Biskup tarnowski podkreślił, że „nakaz misyjny Chrystusa: idźcie na cały świat i głoście Ewangelię, najskuteczniej zdoła wypełnić ten, kto sam jest mocno zakorzeniony w Chrystusie i żyje pełnią swej wiary”.

Dodał, że w dzisiejszych czasach „potrzebna jest nam wiara św. Piotra – Skały: mocna, prosta, odważna, zdecydowana. Potrzebna jest nam dziś wiara Apostoła Pawła: inteligentna, głęboka, niebojąca się konfrontacji z coraz trudniejszymi wyzwaniami współczesności”.

BP KEP

 

Zdjęcia na: www.flickr.com/photos/episkopatnews/albums
Msza Święta w Bazylice św. Pawła za Murami - Ad limina apostolorum - Rzym - 29 października 2021 r.

NO COMMENTS