Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Rodzina, katecheza i życie Kościoła – to trzy elementy, które się łączą – powiedział bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, podczas konferencji prasowej na zakończenie obrad 392. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w dniach 6-7 czerwca br. w Centrum Formacyjno-Szkoleniowym „Księżówka” w Zakopanem.

Bp Miziński podkreślił, że „podstawową komórką nie tylko życia społecznego, ale i Kościoła, a także Kościołem domowym i miejscem pierwszego wychowania – także religijnego, jest rodzina”. „Przekazanie i uzupełnienie tego wychowania i wykształcenia, które dokonuje się w szkole, także z udziałem rzesz katechetów – osób świeckich, duchownych i konsekrowanych – ma prowadzić do kształtowania się dojrzałej postawy wiary wiernych, którzy będą zaangażowani w życie Kościoła, który odkrywa na nowo swoją synodalność, czyli jedną rodzinę współodpowiedzialną za Kościół” – zaznaczył sekretarz generalny Episkopatu.

Bp Miziński nawiązał również do 25. rocznicy wizyty papieża Jana Pawła II w Zakopanem. „Cieszyliśmy się z możliwości bycia razem z tym wiernym ludem Podhala – jak mówił Ojciec Święty Jan Paweł II – na który liczyliśmy i nie zawiedliśmy się w żadnym calu. Wyjeżdżamy stąd radośni” – dodał bp Miziński.

Abp Adrian Galbas, przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich, podsumował przebieg etapu diecezjalnego synodu biskupów o synodalności. „Cały Kościół jest zaproszony do tego, by być dla siebie i świata przestrzenią spotkania. W każdej diecezji udało się zorganizować wiele spotkań” – powiedział.

„Życzliwość wobec synodu wzrastała wśród tych, którzy się w niego zaangażowali. Do końca sierpnia zostanie przygotowana synteza ogólnopolska. Obecnie w diecezjach powstają syntezy lokalne. Pokazują one, że Kościół jest różnorodny, ale wiele problemów jest wspólnych” – zaznaczył abp Galbas.

Bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego, odniósł się z kolei do głównego tematu, jakim była na zebraniu plenarnym katecheza. „Wszyscy jesteśmy świadomi wyzwań, jakie stają przed katechizacją w Polsce. Mamy bardzo intensywne przemiany kulturowe, społeczne, religijne – to rodzi różnorodne kryzysy i trudności wiary u ludzi. Mamy też kryzys wiary w rodzinie” – powiedział.

Bp Osial przyznał, iż biskupi mocno podkreślali, że nie można ograniczać się do lekcji religii w szkole. „Prawdziwe i najgłębsze wychowanie w wierze dokonuje się w środowisku wiary, jakim jest parafia. I stąd mocny akcent na ożywienie działań katechetycznych w parafii” – dodał.

„Nowe kierunki dla katechizacji w Polsce będą główną treścią nowego dyrektorium katechetycznego, o jakim myślimy, ponieważ to obecne ma już ponad 20 lat” – zaznaczył bp Osial.

„Skupienie się na katechezie parafialnej nie oznacza w żaden sposób rezygnacji z lekcji religii w szkole. Są to dwie rzeczywistości komplementarne, które się uzupełniają” – podkreślił bp Osial.

BP KEP

Konferencja prasowa podsumowująca 392. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski (Zakopane, 07.06.2022)

Zobacz też:
Podsumowanie 1. dnia obrad
Komunikat po obradach

Obrady 392. Zebrania Plenarnego KEP - dzień pierwszy (Zakopane, 06.06.2022)

Msza św. pod Wielką Krokwią w 25-lecie wizyty Jana Pawła II na Podhalu, Zakopane, 6.06.2022

Obrady 392. Zebrania Plenarnego KEP - dzień drugi (Zakopane, 07.06.2022)

Msza św. w kościele Najświętszej Rodziny drugiego dnia obrad Zebrania Plenarnego KEP (Zakopane, 07.06.2022)

Centrum Formacyjno-Szkoleniowe „Księżówka” w Zakopanem WIDEO