Wielu ludzi zamyka się dzisiaj w wirtualnym świecie budowanym na przesłankach ateistyczno-liberalnej ideologii oraz przy pomocy nowych technologii – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz do pielgrzymów stalowowolskich 8 sierpnia w Jędrzejowie.

Ważnym miejscem na szlaku pielgrzymki na Jasną Górę, która wyruszyła ze Stalowej Woli, jest Jędrzejów, gdyż tu spoczywa patron diecezji sandomierskiej bł. Wincenty Kadłubek. Na placu przed świątynią Archiopactwa Cysterskiego i wystawionymi relikwiami błogosławionego została odprawiona Msza św. dla prawie 900 pątników i licznych gości. Liturgii koncelebrowanej przez kapłanów idących w pielgrzymce przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz.

Biskup sandomierski mówił w kazaniu, że dla niektórych ludzi bardziej realny jest świat gier komputerowych, chociażby popularny Pokemon-go i przekazy medialne, niż odniesienia rodzinne, religijne, czy zawodowe.

– Następuje niebezpieczna, wręcz destrukcyjna fuzja tego co wirtualne i tego co, istnieje naprawdę. Tymczasem święci, jak wspominany dzisiaj w liturgii św. Dominik i mnich jędrzejowskiego klasztoru bł. Wincenty Kadłubek, mówią nam, że o wiele piękniejsze jest życie w realnym świecie, mierzenie się z jego problemami i z własną słabością. Tylko takie życie, przeniknięte ufnością w Boże Miłosierdzie, ma smak i daje człowiekowi szczęście. Wasze pielgrzymowanie do Jasnej Góry stwarza wiele okazji, żeby tego doświadczyć. Potrzebne jest jednak światło wiary – podkreślił bp Nitkiewicz.

Na zakończenie Eucharystii biskup podziękował pielgrzymom za podjęcie trudów pielgrzymki i pobłogosławił uczestników liturgii relikwiami bł. Wincentego Kadłubka.

Blisko 2 tys. pątników XXXIII Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki Ziemi Sandomierskiej idzie na Jasną Górę pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Pielgrzymi wędrują różnymi trasami do Częstochowy w czerech kolumnach z Janowa Lubelskiego, Stalowej Woli, Ostrowca Świętokrzyskiego i Sandomierza. Do Jasnogórskiej Pani dotrą 12 sierpnia.

KAI