(Polski) Bp Regmunt do chorych: Wasze cierpienie jest wielkim darem dla Ojczyzny i Kościoła

06-02-2017
1319

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Wasze cierpienie jest wielkim darem dla Ojczyzny, Kościoła i dla waszych rodzin – powiedział bp Stefan Regmunt zwracając się do chorych. Uroczysta Msza św. w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie, rozpoczęła obchody Dnia Chorego w diecezji warszawsko-praskiej.

W homilii bp Regmunt powiedział, że stosunek do choroby i osób cierpiących jest papierkiem lakmusowym naszego chrześcijaństwa. – To jak troszczysz się o chorego pokazuje jaka jest twoja wiara. Nie trzeba napisu, że jestem wierzący bo to widać poprzez nasze czyny, naszą mowę i nasze myślenie – zwrócił uwagę duchowny.

Zachęcał również do spojrzenia na chorobę jako na dar na drodze wiary. – Bóg nie stworzył cierpienia. Jest ono wynikiem ludzkiej wolności. W swoim Miłosierdziu poprzez Jezusa Chrystusa Pan nadaje sens naszym trudnym doświadczeniom – tłumaczył kaznodzieja. Zwrócił uwagę, że dla wielu osób choroba stała się punktem zwrotnym na drodze ich wiary. – Znam wielu takich którzy wyznali mi, że dopiero w doświadczeniu cierpienia zaczęli wierzyć, zaczęli naprawdę się modlić, czy w końcu zobaczyli świat w innych barwach dostrzegają co w życiu jest najważniejsze – podkreślił się bp Regmunt.

Duchowny przestrzegł wiernych przed sprowadzaniem procesu leczniczego jedynie do ludzkich możliwości – Jeśli w szpitalu czy innej jednostce medycznej nie ma kapelana, to nie spełnia ona swojej funkcji. Bardzo często same farmaceutyki oraz służba medyczna nie są w stanie pomóc choremu. Potrzebuje on bowiem Jezusa Chrystusa, który jest w stanie dotknąć swoją mocą całego człowieka – lecząc zarówno jego duszę jak jego ciało – zauważył kaznodzieja, dodając, że tam gdzie kończy się medycyna potrzebna jest wiara.

Biskup przypomniał pracownikom służby zdrowia, że w centrum ich działań zawsze powinien stać człowiek. Przyznał, że praca lekarzy i pielęgniarek jest trudna i wymagająca. – Mimo to nie zapominajcie, że chorzy potrzebują nie tylko diagnozy, ale również właściwego, pełnego szacunku i życzliwości traktowania – zawrócił uwagę hierarcha. Zachęcał jednocześnie do modlitwy za młodych, którzy kształcą się w zawodach medycznych by swoją pracę traktowali przede wszystkim jako powołanie.

– Chory, który nie ma bliskich zainteresowanych jego stanem jest w bardzo trudnej sytuacji. Człowiek cierpiący potrzebuje odwiedzin, dobrego słowa, a nieraz zwykłego bycia w milczeniu przy łóżku, czy po prostu wspólnej modlitwy – powiedział duchowny. Dodał, że te rodziny które mają chorych w swoich domach są inne. – Dzieci wychowujące się w pobliżu osób cierpiących szybciej stają się dojrzalsze niż ich rówieśnicy – stwierdził bp Regmunt.

Zachęcał również chorych by swoje cierpienie przeżywali w łączności z Chrystusem i ofiarowali je w intencji innych – Wasze doświadczenia mogą być wielkim darem dla Ojczyzny, Kościoła, dla waszych rodzin, czy jakiegoś człowieka, który gdzieś się w życiu zagubił. Módlcie się zatem za nich. Proście za swoich najbliższych – zaapelował do chorych bp Regmunt.

Centralne uroczystości Dniach Chorego w diecezji warszawsko-praskiej odbędą się 11 lutego w sanktuarium Matki Bożej z Lourdes. Liturgii o godz. 11.00 przewodniczył będzie bp Marek Solarczyk.

W ciągu tygodnia biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej odwiedzi chorych w Szpitalu Dziecięcy im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza, Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu, Szpital Grochowski im. dr. med. Rafała Masztaka oraz w Domu Pomocy Społecznej Sióstr Albertynek i Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym dla Przewlekle Chorych w Otwocku, prowadzonym przez Siostry Orionistyki.

ar / Warszawa (KAI)

Fot. ilustracyjne: Pixabay CC0 Public Domain