Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Rok Rodziny Amoris Laetitia trzeba przeżywać przede wszystkim w małżeństwach i rodzinach – podkreśla bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski. Zachęca też do tego, aby w tym czasie przeczytać dokument Amoris Laetitia oraz podjąć refleksję nad tym, jak młodemu pokoleniu przekazać wiarę.

Mówiąc o tym, w jaki sposób przeżywać trwający w Kościele Rok Rodziny, bp Wiesław Śmigiel podkreśla, że podstawą są działania podejmowane w małżeństwie i rodzinie. „Proponujemy różne inicjatywy, ale to nie zastąpi tego, co dzieje się w rodzinach” – mówi Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP. Jak podkreśla, planem minimum jest zapoznanie się z papieskim dokumentem Amoris Laetitia oraz przemodlenie go w małżeństwie czy rodzinie. Natomiast zadaniem duszpasterzy w tym czasie jest bycie blisko małżeństw i rodzin. „W Roku Rodziny przeczytajmy w rodzinach i małżeństwach Amoris Laetitia, przemódlmy ten dokument. Jeśli czegoś nie rozumiemy albo mamy wątpliwości, które się pojawiają w związku z tym dokumentem, bo wiemy, że on był bardzo szeroko dyskutowany, to możemy zwrócić się do duszpasterzy rodzin czy do księży i poprosić o wyjaśnienie niektórych kwestii” – zachęca bp Śmigiel.

 

 Kolejną sprawą, na którą zwraca uwagę, jest powrót do praktyk religijnych po czasie ostrych restrykcji związanych z trwającą pandemią. „Ważne, żebyśmy powrócili do praktyk religijnych, do Eucharystii, do żywego kontaktu we wspólnocie Kościoła, we wspólnocie parafialnej, z Bogiem obecnym w liturgii. To jest niezwykle ważne zadanie, ponieważ Kościół domowy jest jakimś fundamentem, ale on potrzebuje jak pokarmu, jak powietrza, szerszej wspólnoty i liturgii, potrzebuje Słowa Bożego, które dociera do nas w sposób całkowicie niezwykły w przestrzeni liturgicznej, bo wtedy mówi do nas sam Bóg, przemawia prosto do człowieka i do wspólnoty” – mówi.

 

Bp Śmigiel wskazuje też, aby przemyśleć, co zrobić, jak działać w małżeństwach i rodzinach, żeby młodemu pokoleniu przekazać wiarę. „Dzisiaj, szczególnie młodzież, przeżywa poważny kryzys wiary. Tego kryzysu wiary nie uda się przezwyciężyć, patrząc tylko z perspektywy Kościoła hierarchicznego. Jestem o tym głęboko przekonany, że potrzeba zaangażowania wszystkich, całego Kościoła, ale przede wszystkim małżeństw i rodzin” – mówi. Jego zdaniem potrzeba więcej czasu w małżeństwach i rodzinach „na rozmowę, na próbę wspólnej modlitwy, na dyskusję, a nawet na spieranie się”. Bp Śmigiel podkreśla, że ważne jest to, aby dyskutować z młodym pokoleniem właśnie o problemach dotyczących wiary i religii, nawet jeśli to jest trudne. „Jeśli nie uda się tego rozwiązać na poziomie rodziny, możemy szukać pomocy gdzie indziej, ale próbujmy to robić w małżeństwie i rodzinie” – dodaje.

 

Ustanowiony przez Papieża Franciszka Rok Rodziny Amoris Laetitia rozpoczął się 19 marca 2021 r. i potrwa do 26 czerwca 2022 r. Zakończy się podczas X Spotkania Rodzin, które odbędzie się w Rzymie od 22 do 26 czerwca, w jedności z obchodami na poziomie diecezji i parafii. Rada ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski oraz Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin podejmują w Roku Rodziny wiele inicjatyw mających na celu rozpowszechnienie nauczania o rodzinie zawartego w nauce Kościoła, ze szczególnym uwzględnieniem Amoris Laetitia oraz różne działania duszpasterskie, m.in. spotkania, konferencje czy sympozja. Przygotowane zostały też specjalne materiały na ten czas, wśród nich tłumaczenia filmów z udziałem papieża Franciszka, zrealizowanych z inicjatywy Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia oraz materiały do poprowadzenia adoracji. Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin koordynuje też niektóre działania w diecezjach, m.in. peregrynacje ikony Świętej Rodziny.

BP KEP

Zobacz też:
Materiały przygotowujące do X Światowego Spotkania Rodzin

Posłuchaj:

NO COMMENTS