Bp Solarczyk: nie pozwólmy odebrać sobie wiary w Boga

16-08-2016
1421

Nie pozwólmy odebrać sobie wiary w Boga i wolności Ducha, za którą minione pokolenia przelewały krew – zaapelował bp Marek Solarczyk. W 96 rocznicę Bitwy Warszawskiej na Cmentarzu Polskich Żołnierzy Poległych w 1920 roku, w Radzyminie odbyła się uroczysta msza św. z udziałem przedstawicieli władz parlamentarnych, samorządowych i Wojska Polskiego. Liturgii przewodniczył bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.

– Stajemy tutaj na tej radzymińskiej ziemi uświęconej krwią naszych bohaterskich obrońców wolności i niepodległości Ojczyzny z roku 1920 by doświadczać tajemnicy nieba, którą przywołuje Matka Najświętsza – powiedział bp Solarczyk. Przypomniał jednocześnie, że celem ludzkiego istnienia na ziemi jest dojście do Królestwa Niebieskiego. – Jakże ważne jest mieć nieustannie świadomość tego celu nie pozwalając innym wyrwać go z serca, zagłuszyć czy zniekształcić. Wówczas znaczniej łatwiej jest znosić trudy i wyzwania które przynosi życie – zwrócił uwagę kaznodzieja.

Podkreślił, że uroczystość Wniebowzięcia NMP to przede wszystkim ‘święto niepodległości duszy’. – Maryja była tą do której szatan nigdy nie był w stanie odebrać Bożej łaski. Stąd dziś także my jesteśmy zaproszeni do troski o życie duchowe. – Otwierajmy się zatem na Bożą obecność i napełniajmy się Jego mocą i prawdziwą miłością, która jest w stanie pokonać każdą przeszkodę – zachęcał bp Solarczyk.

Jako przykład wytrwałej walki o to co nieprzemijające wskazał tych, którzy w roku 1920 na ołtarzu Ojczyzny złożyli swoje życie. – Z szacunku dla naszych przodków którzy złożyli tak bohaterską ofiarę życia i krwi na tej ziemi niech nic i nikt nie będzie w stanie odebrać nam tego daru. Chrońmy go, przekazujmy go innym i wyrażajmy zarówno w życiu naszych małych ojczyznach, jak i Najjaśniejszej Rzeczypospolitej – podsumował w homilii duchowny.

Po liturgii Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz podkreślił znacznie zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. – “Bez niego nie byłoby Polski niepodległej i nie byłoby naszej cywilizacji”. – Nie byłoby tego bijącego serca chrześcijaństwa, jakim po dzień dzisiejszy jest naród Polski. Inny byłby również nie tylko kształt społeczeństw, ale i poszczególnych ludzi i narodów – przekonywał Macierewicz.

Przypomniał, że w odezwach wojskowych armii bolszewickiej oraz prasie światowej pisano wówczas: “po trupie Polski będziemy zmierzali do Berlina i do władzy nad całą Europą”. – Dominowało przekonanie, że nasz kraj jest skazany na zagładę, że rewolucja sowiecka obejmie całą Europę, a może i świat – zauważył szef MON.

Uroczystości na Cmentarzu Polskich Żołnierzy Poległych w 1920 roku w Radzyminie odbył się Apel Pamięci. Następnie poszczególne delegacje złożyły wieńce.

W uroczystościach w Radzyminie wziął także udział Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak.