Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Św. Andrzej Bobola zaprasza nas, byśmy odkryli jego wstawiennictwo, byśmy odkryli te łaski, które Pan Bóg może dać przez niego. Przez jego wstawiennictwo prośmy o jedność między nami – powiedział bp Szymon Stułkowski, biskup płocki, w homilii Mszy św. w Sanktuarium Narodowym św. Andrzeja Boboli w Warszawie. Uroczystościom z okazji 85. rocznicy kanonizacji i sprowadzenia relikwii Świętego do Warszawy przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Bp Stułkowski nawiązał w homilii do encykliki Piusa XII Invicti Athletae Christi, wydanej z okazji 300. rocznicy śmierci św. Andrzeja Boboli. „Św. Andrzej Bobola spędzał długie godziny przed Najświętszym Sakramentem, by wszystkim nieszczęśliwym przychodzić z pomocą. Ukazywał, jak ważne jest to podwójne przykazanie: miłować Boga i miłować bliźniego” – podkreślił.

Bp Stułkowski zaznaczył, że św. Andrzej oddawał się cały nauczaniu podstaw wiary. „Rozbudzał w młodych sercach kult Eucharystii i gorące nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny. Był zdeterminowanym głosicielem Ewangelii. Chodził od domu do domu po wioskach, rozmawiał z ludźmi, uczył ich wiary. Wiedział, że wiara jest po to, by się nią dzielić, przekazywać dalej” – stwierdził.

„Św. Andrzej był autentyczny w swojej wierze” – zauważył ordynariusz płocki – „szedł przez życie wierząc, że niebo jest nad nim otwarte”.

Bp Stułkowski przypomniał w homilii, że św. Andrzej potrafił się upomnieć o siebie. „On sam zaprasza nas, byśmy odkryli jego wstawiennictwo, byśmy odkryli te łaski, które Pan Bóg może dać przez niego” – podkreślił. „Przez wstawiennictwo św. Andrzeja Boboli prośmy o jedność między nami” – zachęcił ordynariusz płocki.

W uroczystościach ku czci św. Andrzeja Boboli, Patrona Polski, uczestniczyli także m.in. sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur G. Miziński, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński, a także rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak SJ.

Św. Andrzej Bobola został kanonizowany w 1938 roku przez Piusa XI w Rzymie. 19 czerwca 1938 roku jego relikwie zostały sprowadzone do Polski, do kolegium ojców jezuitów przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. W 2002 roku św. Andrzej Bobola został ogłoszony Patronem Polski.

BP KEP

Uroczystości w Narodowym Sanktuarium św. Andrzeja Boboli (Warszawa 16.05.2023 r.)