Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Dzisiaj młodym brakuje autentycznych relacji, za tym tęsknią i tego potrzebują – powiedział bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży, która 20 lutego obradowała w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Obrady otworzył wykład ks. Tomasza Adamczyka z Instytutu Nauk Socjologicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, zatytułowany „Młodzież 4.0: rodzina, religia, moralność”. Na podstawie badań, statystyk oraz obserwacji, kapłan nakreślił obraz socjologiczny młodego człowieka, a także nawiązywał do dynamiki zmian w sferze religijności. „Nie jest to już młodzież +podwórka+, ale młodzież zanurzona w świecie Internetu. Ten fakt bardzo mocno warunkuje jej postrzeganie różnych rzeczywistości, w tym religijnej. Dla młodych w dalszym ciągu ważne są jednak więzi i relacje, jakie mogą budować z rówieśnikami i rodzicami. To dowodzi, że pomimo czasu, jaki spędzają w Internecie, nadal preferują relacje bezpośrednie” – mówił ks. Adamczyk.

Kapłan podkreślił również, że młodzież oczekuje od Kościoła przestrzeni do spotkań, które nie od razu wiązałyby się z formalną przynależnością do grupy religijnej. „Jestem przekonany, że jest wiele osób, którym brakuje prawdziwych relacji i Kościół może wypełnić tę lukę” – zapewnił.

Referat był bazą do dyskusji nad tym, co jeszcze można zrobić, od strony duszpasterskiej, aby młodzież w Kościele odnajdowała dla siebie życzliwą i bezpieczną przestrzeń. „Zarówno konsultorzy jak i członkowie Rady podkreślali dzisiaj, że młodym brakuje relacyjności, że za tym tęsknią i tego potrzebują” – mówił bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

Ważnym tematem były również Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie, które odbędą się w sierpniu br. Jak powiedział bp Suchodolski, w systemie zgłoszeń jest już zarejestrowanych 11 tys. młodych uczestników. “Polska młodzież chce uczestniczyć w tym wydarzeniu i chcą w nim uczestniczyć także wolontariusze. Zrekrutowano już 180 osób, a kolejne 200 czeka na rozmowę kwalifikacyjną” – stwierdził bp Suchodolski.

Przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży zwrócił również uwagę na zaangażowanie polskich biskupów. Jak dotąd swój udział zadeklarowało czternastu z nich. „Pragną towarzyszyć młodym. Część z nich wyjeżdża na całe dwa tygodnie, tzn. pojadą razem z grupą, będą na dniach w diecezjach i razem z młodymi dotrą do Lizbony, a część wybierze się na uroczystości centralne. To dobry znak, że polscy biskupi czują potrzebę bycia razem z młodymi. Mam też nadzieję, że wydarzenia ŚDM przygotują młodych do bycia ewangelizatorami w swojej ojczyźnie” – powiedział bp Suchodolski.

BP KEP

Spotkanie Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży (Warszawa 20.02.2023 r.)