Bp Tomasik: tydzień misyjny czasem mobilizacji

21-10-2016
1876

Tydzień misyjny jest czasem mobilizacji, by w codziennym życiu być świadkiem Chrystusa – powiedział biskup radomski Henryk Tomasik z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Misyjnego nazywanego też Niedzielą Misyjną. W tym roku obchodzony będzie pod hasłem “Ochrzczony to znaczy posłany”.

Bp Tomasik powiedział, że zaangażowanie misyjne w diecezji radomskiej ma konkretny wymiar poprzez posługę misjonarzy w różnych zakątkach świata i ich wspieranie. Dodał, że każdy chrześcijan jest zobowiązany do głoszenia Ewangelii. – Z drugiej strony brakuje nam świadomości, że przyjmując sakrament bierzmowania zobowiązujemy się do tego, że będziemy misjonarzami, świadkami Chrystusa w codziennym życiu. Trzeba przyjąć taką właśnie postawę w swoim środowisku. To wymaga solidnej pracy duszpasterskiej – powiedział biskup Tomasik w audycji “Kwadrans dla Pasterza” na antenie Radia Plus Radom.

Dodał, że naszym zadaniem jest wspieranie ewangelizacji w innych krajach. – Każdy ksiądz, który podejmuję posługę misjonarza, uczestniczy w wielkim dziele ewangelizowania świata – podkreślił ordynariusz radomski.

Z diecezji radomskiej na misjach przebywa obecnie 10 misjonarzy, 1 misjonarka świecka, zaś 6 księży pracuje na Wschodzie.

Najstarszy misjonarz z diecezji radomskiej ks. Marceli Prawica z przeszedł na misyjną emeryturę. Obecnie przebywa w Polsce na leczeniu. Pragnie jeszcze wrócić do Zambii. W przyszłym roku będzie obchodzić jubileusz 45-lecia pracy na misjach.

Duszpasterstwo Misyjne Diecezji Radomskiej zachęciło do przeprowadzenia zbiórki darów dla misjonarzy. Mogą to być: środki czyszczące i piorące oraz przybory szkolne. – Serdecznie prosimy kapłanów i katechetów, aby formacja przed bierzmowaniem poruszała troskę o naszych misjonarzy. Dzień Bierzmowania niech stanie się dniem modlitwy i wsparcia misji. W związku z tym ofiary pieniężne zbierane podczas Mszy Świętej z udzielaniem sakramentu bierzmowania przekazujemy na Dzieło Misyjne Diecezji Radomskiej – zachęcił ks. Bernard Kasprzycki.

rm / Radom (KAI)

Zdjęcie ilustracyjne: Bartkiewicz/episkopat.pl