Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

„Decyzję papieża Franciszka przyjąłem z poczuciem odpowiedzialności za powierzone mi obowiązki budowania eparchii olsztyńsko-gdańskiej i przyjmuję to z wielką pokorą” – biskup nominat Arkadiusz Trochanowski.

– Decyzję papieża Franciszka przyjąłem z poczuciem odpowiedzialności za powierzone mi obowiązki budowania eparchii olsztyńsko-gdańskiej i przyjmuję to z wielką pokorą. Jest to bardzo ważna służba dla powierzonego mi narodu, którą będę starał się pełnić z Bożą pomocą, wierząc we wspólną pracę całej eparchii, jednocześnie licząc na współpracę duchowieństwa i wiernych – powiedział dla KAI biskup-nominat Arkadiusz Trochanowski.

– Ksiądz biskup nominat dał się poznać jako kapłan miłujący Boga i zaangażowany w dzieła ewangelizacyjne duszpasterz. Przez wiele lat pełnił funkcje Dyrektora Wydziału ds. Dzieci i Młodzieży eparchii wrocławsko-gdańskiej oraz kapelana sportowców. Dobrze sprawdzał się jako dziekan dekanatu koszalińskiego. Podczas pracy duszpasterskiej wybudował z wiernymi cerkiew w Szczecinku. To dobry wybór – powiedział bp Włodzimierz Juszczak OSBM, ordynariusz nowej eparchii wrocławsko-koszalińskiej.

Do tej pory Metropolia Przemysko-Warszawska, której terytorium pokrywa się z terytorium całej Polski obejmowała dwie eparchie – archieparchię przemysko-warszawską oraz eparchię wrocławsko-gdańską. Obszar obu diecezji wyznaczała rzeka Wisła. Parafie na wschód od Wisły wraz z dużymi miastami, przez które przepływa rzeka Wisła należały do Archieparchii przemysko-warszawskiej, natomiast parafie na zachód od rzeki Wisły to była eparchia wrocławsko-gdańska. Od 25 listopada w Polsce istnieją trzy eparchie: nowo powstała eparchia olsztyńsko-gdańska ze stolicą w Olsztynie, archieparchia przemysko-warszawska ze stolicą w Przemyślu oraz eparchia wrocławsko-koszalińska ze stolicą we Wrocławiu.

W najbliższych dniach wystosowany zostanie komunikat dotyczący święceń biskupich oraz ingresu nowego biskupa do katedry w Olsztynie.

Życiorys biskupa-nominata dr. Arkadiusza Trochanowskiego

Biskup-nominat urodził się w łemkowskiej rodzinie przesiedleńców z „Akcji Wisła” w 1973 roku w Szprotawie (woj. lubuskie) jako syn Jana i Olgi, pochodzących z Brunar Niżnych i Wawki w Zachodniej Łemkowszczyźnie. Uczęszczał do szkoły podstawowej i średniej w Szprotawie. Po zdanej maturze wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie i odbywał tam formację kapłańską. Studia filozoficzno-teologiczne w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim ukończył w 1998 roku. Uzyskał tytuł magistra teologii. Na diakona wyświęcony został w Szprotawie 19 sierpnia 1998 roku przez ówczesnego metropolitę przemysko-warszawskiego abp. Jana Martyniaka. Posługiwał jako diakon w latach 1998-1999 w parafii greckokatolickiej w Legnicy. Również w okresie od 1998 do 2002 kontynuował studia specjalistyczne na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. W tym czasie był stypendystą w Instytucie Katechetyczno-Językowym w Gaming (Austria).

Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk biskupa Włodzimierza Juszczaka OSBM 29 lipca 2000 roku we Wrocławiu. W tym też roku został wikariuszem w parafiach: Wrocław, Środa Śląska, Oława, Oleśnica, Jelenia Góra i Wałbrzych. Został mianowany proboszczem w parafiach w Wałczu i Szczecinku w święto Przemienienia Pańskiego 19 sierpnia 2001 roku. W 2002 roku uzyskał tytuł licencjata kościelnego w dziedzinie teologii. W latach 2002-2004 odbywał studia doktoranckie na PWT we Wrocławiu. W roku 2012 obronił doktorat z ekumenizmu na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu na podstawie rozprawy doktorskiej pt. „Odnowienie jedności Metropolii Kijowskiej ze Stolicą Apostolską w nauczaniu Jana Pawła II”. 

Od roku 2006 był członkiem rady kapłańskiej, od 2010 roku protoprezbiterem (dziekanem) koszalińskim. Do momentu ogłoszenia biskupem był także Dyrektorem Wydziału ds. duszpasterstwa dzieci i młodzieży eparchii wrocławsko-gdańskiej, od 2003 roku duszpasterzem sportowców, a także redaktorem czasopisma „Błahowist” – miesięcznika Kościoła greckokatolickiego w Polsce. Podczas posługi w Szczecinku wraz z parafianami wybudował cerkiew, która została poświęcona w roku 2015, za co został odznaczony krzyżem z ozdobami. Zna język ukraiński, angielski i niemiecki.

Mateusz Demeniuk / KAI