(Polski) Cannes: dziś premiera filmu o życiu św. Maksymiliana Kolbego

22-05-2017
1796

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Dla niego nie istniały granice możliwości. Dzięki prowadzeniu Maryi dokonywał rzeczy niemożliwych, a my chcemy pokazać fenomen jego życia przez pryzmat tej miłości do Maryi – tak o bohaterze swojego najnowszego dokumentalno-fabularnego filmu mówił w rozmowie z KAI reżyser Michał Kondrat. Film pt. “Dwie korony” opowiadający o życiu św. Maksymiliana Kolbego zostanie zaprezentowany dzisiaj podczas targów towarzyszących 70. Międzynarodowemu Festiwalowi Filmowemu w Cannes.

W centrum filmu nie znajdują się wydarzenia z Auschwitz, ale fenomen całego życia świętego, od momentu, kiedy, jako 9-letni chłopiec, ujrzał Maryję i został przesiąknięty jej obecnością, a całe jego życie się zmieniło” – mówi w rozmowie z KAI reżyser filmu pt. “Dwie Korony” Michał Kondrat. Jak zaznacza, atutem filmu jest to, że przedstawia on fakty z życia świętego nieznane dotąd szerszej grupie odbiorców.

– To np. wymyślony i opublikowany przez niego projekt eteroplanu, czyli pojazdu do przemieszczania się międzyplanetarnego, a także lista przewidzianych przez o. Kolbego chorób, na które mogą cierpieć kosmonauci i opracowanymi w związku z tym dietami – wyjaśnił Kondrat i dodał, że naukowe dokonania o. Kolbego zachwyciły eksperta NASA, z którym był konsultowany ten fragment biografii polskiego męczennika.

Kolejną wizją o. Kolbego, w realizacji której przeszkodził wybuch II wojny światowej i związane z nią represje, była budowa w Niepokalanowie lotniska, które miałoby usprawnić przemieszczanie się misjonarzy i światową dystrybucję “Rycerza Niepokalanej” w różnych wersjach językowych.

Jak wyjaśnia Michał Kondrat, scenariusz dokumentalno-fabularnego filmu pt. “Dwie Korony” powstawał m.in. w oparciu o pisma i listy św. Maksymiliana Kolbego.

“Rozmawialiśmy także z wieloma osobami, m.in. z Kazimierzem Piechowskim który spotkał się z o. Maksymilianem w Auschwitz i usłyszał od niego słowa, które całkowicie przemieniły jego życie” – mówił reżyser. Z kolei w fabularnej części filmu występują czołowi polscy aktorzy m.in. Adam Woronowicz (jako o. Maksymilian), a także Cezary Pazura, Antoni Pawlicki, Maciej Musiał, Marcin Kwaśny i Dominika Figurska.

Premiera filmu pt. “Dwie Korony” obędzie się dziś o godz. 20.00 podczas targów 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. We wrześniu film będzie pokazywany w kinach w Stanach Zjednoczonych, m.in. w Nowym Jorku, New Jersey i Chicago.

Na początku października odbędą się pokazy “Dwóch koron” w Nagasaki. Do polskich kin film wejdzie 13 października, na kilka dni przed rozpoczęciem światowego kongresu organizowanego w Rzymie z okazji 100-lecia założenia Rycerstwa Niepokalanej obchodzonego przez cały 2017 r.

Autorką scenariusza do filmu, przygotowanego na podstawie pism o. Kolbego i wspomnień świadków, jest Joanna Ficińska. Zdjęcia do produkcji, której budżet opiewa na prawie 1 mln złotych, zrealizowano w Polsce, we Włoszech i w Japonii. Muzykę, skomponowaną przez Roberta Jansona, nagrała Polka Orkiestra Muzyki Filmowej pod dyrekcją ks. Przemysława Pasterniaka w Studiu Koncertowym Polskiego Radia. Producentem filmu jest wytwórnia Kondrat Media, a współproducentami Fundacja Filmowa im. Świętego Maksymiliana Kolbe, Telewizja Polska oraz Narodowy Instytut Audiowizualny.

KAI