Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Przez cały rok Caritas Polska prowadzi programy senioralne, takie jak „Na codzienne zakupy”, które docierają do tysięcy ubogich i potrzebujących osób starszych. Organizacja nieustannie aktywizuje seniorów i zachęca do traktowania ich z szacunkiem i życzliwością. W 2023 roku wśród podopiecznych Caritas są także seniorzy z ogarniętej wojną Ukrainy.

– Dla mnie wielką radością jest to, że wnuki o mnie pamiętają, że zostałam zaproszona
do przybranej wnuczki Martuni z Ukrainy na jej występy w przedszkolu – mówi Jagoda, podopieczna Caritas Polska. – Dorosły wnuk zaprosił mnie na obiad, opowiada
mi o wydarzeniach ze swojego życia. Mam nadzieję, że w Dzień Babci też tak będzie. Zawsze dziękuję Panu Bogu za to, że dał mi doczekać następnego roku, cieszyć się i uśmiechać.

– Mój wnuk jest bardzo oddany i życzliwy. Kiedy znalazłam się w szpitalu, potrafił w nocy wziąć samochód rodziców i przyjechać do szpitala. Dla mnie było to zaskoczenie, że w ogóle został wpuszczony. Powiedział ochroniarzowi, że tak babcię kocha, że postanowił natychmiast przyjechać. Nie zapomnę do końca życia, jakim sercem mnie obdarzył. Wrażliwość międzypokoleniowa uczy odpowiedzialności – zauważa Jagoda.

Pomoc dla seniorów i pomoc od seniorów

– Wsparcie dla seniorów to jeden z priorytetów Caritas Polska. Oferujemy pomoc materialną, taką jak ogromny program „Na codzienne zakupy”, który obejmuje 11 tysięcy osób – mówi Monika Figiel, specjalista ds. programów senioralnych. – Senior dostaje kartę do sklepu Biedronka, ma do wydania 160 złotych miesięcznie przez 10 miesięcy. Prowadzimy ten program wraz z Fundacją Biedronki już piąty rok i wkrótce rozpocznie się szósta edycja.

– Zajmujemy się też dowożeniem obiadów do seniorów, którzy nie wychodzą już z domów, przekazujemy im paczki z okazji różnych świąt. Są też inne formy doraźnej pomocy materialnej, jak wypożyczenia sprzętu rehabilitacyjnego – dodaje Monika Figiel.

Wielu seniorów angażuje się w działalność Caritas także jako wolontariusze. To oni najwięcej wiedzą o potrzebach osób starszych, a z pracownikami Caritas dzielą się doświadczeniem. – Mamy 4,5 tysiąca wolontariuszy w programie „Na codzienne zakupy”, w większości
są to seniorzy. Organizujemy zajęcia zachęcające ich do aktywności. Chodzi o to, by seniorzy jak najdłużej byli samodzielni i mogli nawiązywać relacje. Tak duża skala programów jest możliwa dzięki współpracy z 46 Caritas diecezjalnymi – zaznacza Monika Figiel.

W całej Polsce Caritas diecezjalne prowadzą domy pomocy społecznej, kluby seniora, świetlice parafialne, w których osoby starsze mogą się spotykać, nawiązywać znajomości, brać udział
w wolontariacie i wydarzeniach kulturalnych. – Seniorzy są naszą przyszłością. Wielu z nas
za chwilę będzie miało 60 lat i więcej. Będziemy mieć coraz więcej seniorów – mówi Monika Figiel. – W Caritas Dzień Babci i Dzień Dziadka obchodzimy codziennie. Angażujemy osoby starsze raz, dwa razy w tygodniu, odwiedzamy je, robimy drobne niespodzianki. W tym roku w Warszawie zaprosimy podopiecznych do kina.

Integracja gości z Ukrainy

– Nasi seniorzy często mają rodziny, które pozostały na Ukrainie. Organizujemy specjalne grupy, w których spotykają się ze sobą nawzajem, a także z Polakami – mówi Renata Makuch z Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Polska w Warszawie. – Niedawno organizowaliśmy wigilię prawosławną, a już niebawem Dzień Babci i Dziadka.

– Zaplanowaliśmy spotkanie, by porozmawiać z ukraińskimi seniorami o ich obecnej sytuacji w Polsce oraz o sytuacji ich dzieci i wnuków. Damy im szansę, by wyrzucili z siebie emocje: radość z kontaktu z bliskimi i smutek z powodu rozłąki. Planujemy warsztat, w ramach którego dzieci własnoręcznie wykonają pocztówki, a potem wręczą te prezenty swoim dziadkom. Chcemy dać możliwość integracji seniorom, zwrócić na nich szczególną uwagę i okazywać
im szacunek w społeczeństwie – podkreśla Renata Makuch.

Historia Walentyny, seniorki z Charkowa

– Dnia Babci ani Dnia Dziadka na Ukrainie do tej pory nie było, po prostu wiedzieliśmy,
że są dziadkowie i babcie, wysyłaliśmy sobie nawzajem pocztówki przez internet – mówi Walentyna, która po wybuchu wojny przyjechała do Warszawy z Charkowa. – Gdy wylatują pociski, nasza obrona powietrzna po prostu nie nadąża z ich przechwyceniem. Charków bardzo cierpi z powodu ataków wroga.

– Synowie zaprowadzili mnie do pociągu, mówili: „mamo, będziemy tutaj, a ty jedź”. Pojechałam sama do Warszawy. Tutaj oczywiście nie znałam nikogo, nie miałam łączności
z bliskimi – opowiada Walentyna. – Wolontariusze otoczyli nas troską i karmili na każdym kroku. Nie mogliśmy już więcej jeść, a oni nadal proponowali herbatę i gorącą kawę!

Walentyna zaangażowała się w wolontariat w Caritas Polska. Obecnie przewodzi grupie wolontariuszek-seniorek z Ukrainy. – Spotkania seniorów w Caritas wiele dla nas znaczą. Pomagamy sobie nawzajem, aby nie popaść w przygnębienie, nie płakać, nie rozpaczać – podkreśla kobieta.

– Kocham moją ojczyznę, kocham Ukrainę. Polska zrobiła dla mnie osobiście i dla nas wszystkich bardzo wiele. Dlatego nie boję się powiedzieć, że to nasza druga ojczyzna
– mówi Walentyna.

W Dzień Babci i Dzień Dziadka szczególnie warto odwiedzić najstarsze osoby z naszych rodzin, rozmawiać z nimi, dzielić się ciepłem. Caritas Polska zachęca do dostrzegania także tych seniorów, którzy w Polsce są gośćmi, a swoje domy pozostawili nierzadko tysiąc kilometrów stąd, na linii frontu.

Więcej o działaniach Caritas Polska dla seniorów:

Caritas Polska

Fot. Caritas Polska