Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

6 lutego mija rok od kataklizmu na syryjsko-tureckim pograniczu. Powoli, ze zgliszczy wyłania się życie. Rekordowe nakłady finansowe i gigantyczna praca ludzi pozawalają przywrócić nadzieję: odbudowywane są szkoły i domy. Takie i inne działania sfinansuje 19 milionów złotych zebrane przez Caritas Polska i zbiórki kościelne.

 

80 sekund grozy 

6 lutego 2023 roku najpotężniejsze od lat trzęsienie ziemi o sile 7.8 punktu w skali Richtera, uderzyło w południowo-wschodniej Turcji, w pobliżu granicy z Syrią. To największa od blisko 100 lat katastrofa w tym regionie: 55 tysięcy ofiar śmiertelnych, niemal 130 000 rannych i miliony przesiedlonych.

Trzęsienie ziemi trwało minutę i dwadzieścia sekund. Ale wtedy czuło się to jakby to było całe życie. Pierwszą rzeczą, jaką zrobiłam, było zabranie mojej dwuletniej córki. I modlenie się, aby Bóg nam pomógł”wspomina Rama Daaboul, pracowniczka Hope Center, partnerskiej organizacji Caritas Polska z Syrii.

Potem zaczęły się wstrząsy wtórne, jeszcze silniejsze niż pierwsze. (…). Przez huk upadających kamieni, docierały krzyki mojej i mojej córki. Kiedy dostaliśmy się na zewnątrz, widok był przerażający… Ludzie stali stłoczeni na ulicy, w lodowatej temperaturze padał deszcz, małe dzieci płakały – opisują Rita i Seza Melkon, beneficjentki programu Caritas Polska Rodzina Rodzinie w Syrii – ziemia pod naszymi stopami była jak huśtawka”.

“Blizna z 6 lutego nigdy się nie zagoi” – dodaje Rama.

Pomoc natychmiastowa 

W pierwszych dniach po trzęsieniu ziemi, Caritas Polska wraz z partnerskimi organizacjami ruszyła do działania: “Polska była pierwszym krajem, który błyskawiczne pomógł poszkodowanym, po trzęsieniu ziemi, rozdając ponad 1300 materacy i ponad 1000 paczek z jedzeniem. (…) My, jako Syryjczycy, po 12 latach wojny, nauczyliśmy się, że pomimo całej tej ciemności, w której żyjemy, musimy skupić się na tym, co daje nam nadzieję” – zauważa Rama.

“Projekty wspierające kraje poszkodowane w trzęsieniu ziemi ruszyły od razu, nadal trwają i pojawią się kolejne. W Syrii pomagamy z organizacją partnerską Hope Center, z którą współpracujemy od lat, dlatego możliwe było szybkie działanie, a z kolei w Turcji działaliśmy z pomocą Wojska Polskiego, które prowadziło szpital polowy i zajmowało się dystrybucją jedzenia, koców i śpiworów” – mówi Dominik Derlicki, szef misji Caritas Polska w Syrii i Libanie.

Zaczynamy od nowa

Trwająca od 2011 roku brutalna wojna w Syrii, nieprzerwanie niszczy kraj. Jeszcze przed trzęsieniem ziemi ONZ oszacowała, że około 15,3 miliona Syryjczyków potrzebuje pomocy humanitarnej. Trzęsienie ziemi tylko pogłębiło ten kryzys. “Syria powoli się odbudowuje, ale to jeszcze będzie trwało latami. W kraju szaleje hiperinflacja, pensje stoją w miejscu, koszty życia rosną, a lokalna waluta traci swoją siłę nabywczą” – mówi Dominik Derlicki. “Trzęsienie ziemi sprawiło, że rodziny wróciły do rzeczywistości, z którą próbowały się uporać” – mówi Rama.

Wszystkie budynki naszej szkoły zostały zniszczone w wyniku wojny. Sekcję przedszkolną odnowiono i Caritas Poland przyczyniła się do tego. (…) Niestety trzęsienie ziemi z 6 lutego ponownie zniszczyło szkołę i musieliśmy zaczynać od nowa” – mówi Arpi Ohanian, dyrektorka szkoły Al Kilikia w Aleppo, która została wyremontowana w 2023 roku przez Caritas Polska. 

Długofalowe działania pomocowe  

“Po roku od trzęsienia ziemi potrzebujemy przede wszystkim pomocy w remoncie budynków” – wymienia Rama Daaboul. “I co najważniejsze, potrzebujemy pomocy psychologicznej, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, ponieważ niestety nie możemy powiedzieć, że przezwyciężyliśmy szok po trzęsieniu ziemi”dodaje.

Caritas Polska od lat realizuje programy pomocowe dla Syrii – Rodzina Rodzinie i Szkoła Szkole.

Po trzęsieniu ziemi zaplanowano kolejne działania długofalowe. Konsorcjum sieci Caritas dociera z pomocą finansową i psychologiczną do rodzin i ofiar traumy. Ponadto kontynuowane będą w tym i kolejnych latach remonty domów i szkół zniszczonych w trakcie trzęsienia ziemi, a wcześniej w wyniku działań wojennych.

“Naszym zadaniem, jako organizacji humanitarnej, jest pomoc ofiarom wojen i katastrof, szczególnie w krajach już doświadczonych przez los. Ufam, że dzięki otwartości serc darczyńców, którzy tak ofiarnie wspierają akcje i programy Caritas Polska, możemy pomóc ludziom w przywróceniu godnych warunków życia. Za wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka z całego serca dziękuję” — mówi ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Jak można wspierać rodziny poszkodowane w trzęsieniu ziemi w Syrii?

  • dokonując wpłaty jednorazowej lub decydując się na comiesięczne wsparcie poprzez stronę caritas.pl/rodzina
  • wysyłając wpłatę tradycyjnym przelewem na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem Rodzina Rodzinie Bliski Wschód
  • wysyłając przelew Blik na telefon o treści RODZINA pod numer +48 668 070 000
  • wysyłając SMS o treści RODZINA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł).

 

Caritas Polska

Foto: Caritas Polska