Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Od czasu eskalacji konfliktu w Strefie Gazy, Caritas Polska wraz z siecią Caritas Internationalis nieprzerwanie apeluje o natychmiastowe zawieszenie broni i uwolnienie zakładników. Caritas Polska planuje jednocześnie konkretne działania pomocowe – dołączenie do apelu humanitarnego Caritas Jerozolima oraz zwiększenie wsparcia dla rodzin w Strefie Gazy w ramach programu Rodzina Rodzinie.

Trwające od października br. bombardowania oraz inwazja lądowa pogarszają kryzys humanitarny w Strefie Gazy. Do tej pory w wyniku działań zbrojnych zginęło prawie 20 tys. osób, zniszczonych zostało 46 tys. mieszkań, a kolejnych 234 tys. zniszczonych zostało częściowo, co w sumie stanowi około 60% wszystkich mieszkań w Strefie Gazy. Ze względu na ciągle pogarszający stan infrastruktury sanitarnej i niewystarczającą ilość wody wzrasta zagrożenie chorobami zakaźnymi oraz chorobami przewodu pokarmowego. Również sytuacja na Zachodnim Brzegu jest napięta, co skutkuje wzrostem liczby incydentów i napaści na Palestyńczyków ze strony izraelskich osadników.

Dramatycznie trudne działania na miejscu

“Niesienie pomocy w Strefie Gazy ze względu na trwające działania zbrojne jest bardzo trudne. Podczas 7-dniowego rozejmu Caritas Jerozolima udzielała podstawowej pomocy medycznej w południowej części miasta Gaza, a trzy mobilne zespoły pracowały w innych lokalizacjach Strefy” — mówi Sylwia Hazboun z Caritas Polska.

Centrum medyczne, które należy do Caritas Jerozolima, zostało w wyniku działań zbrojnych częściowo zniszczone, a sytuacja zespołu Caritas Jerozolima w Gazie jest dramatyczna – są ofiary śmiertelne i trudności w komunikacji. Znacząco ucierpiały także inne obiekty Caritas Jerozolima w Gazie, co wpłynęło na świadczenie pomocy medycznej. Aktualnie łacińska parafia św. Rodziny w Gazie jest miejscem zapewniającym schronienie i niosącym pomoc.

“Zginęło dwóch pracowników, wielu z nich straciło bliskich oraz domy i zostało wewnętrznie przesiedlonych. Obiekty, takie jak szpitale, szkoły, meczety i kościoły, które miały być bezpiecznym schronieniem, niestety także okazały się celem ataków. Dla przykładu, tylko niedawno, bo 16 grudnia br., na terenie łacińskiej parafii św. Rodziny w Gazie, doszło do tragicznego incydentu. Jak podaje łaciński patriarchat Jerozolimy, izraelscy snajperzy zastrzelili dwie kobiety, a siedem osób próbujących nieść im pomoc zostało rannych” — dodaje Sylwia Hazboun.

Caritas Polska nieprzerwanie niesie pomoc

Caritas Polska wspiera Caritas Jerozolima, lokalnego partnera swoich działań, w niesieniu pomocy na miejscu. Do tej pory, w ramach projektu pomocowego realizowanego w listopadzie i grudniu 2023 r., przekazała kwotę 100 000 zł.

“W ramach interwencji kryzysowej była prowadzona dystrybucja pakietów medycznych i higienicznych wśród najbardziej potrzebujących Palestyńczyków ze Strefy Gazy. Teraz Caritas Jerozolima przygotowuje apel humanitarny na rok 2024, na który odpowiemy. Obecnie, wraz z sezonem zimowym, wzrosły potrzeby humanitarne, zwłaszcza w zakresie schronienia dla przesiedleńców, których liczba osiągnęła 1,9 mln osób, czyli 85% populacji Gazy. Zamierzamy również wykorzystać siłę programu Rodzina Rodzinie, zwiększając liczbę wspieranych rodzin z 60 do 300” — informuje Ireneusz Krause, zastępca Dyrektora Caritas Polska.

Caritas Polska apeluje o natychmiastowe zaprzestanie działań zbrojnych i uwolnienie izraelskich zakładników, a co za tym idzie, o zastosowanie się do obowiązków wynikających z międzynarodowego prawa humanitarnego oraz z praw człowieka.

“Życie i godność ludzka to wartości nadrzędne. Naszą rolą, jako organizacji humanitarnej, jest niesienie pomocy, dlatego zwracam się do wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie zbiórki na rzecz mieszkańców Strefy Gazy. W tym szczególnym przedświątecznym czasie proszę także o modlitwę w intencji pokoju i jedności na świecie, a szczególnie w intencji ofiar konfliktów i wojen” — mówi dyrektor Caritas Polska, ks. dr Marcin Iżycki.

Caritas Polska obecna jest z pomocą w Strefie Gazy od 2020, gdzie realizuje program Rodzina Rodzinie oraz projekty finansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.

Każdy może pomóc:

  • dokonując wpłaty na stronie caritas.pl
  • wpłacając dowolną kwotę na konto nr 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: GAZA)
  • wysyłając SMS o treści GAZA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)

 

Caritas Polska

Foto: Caritas Polska