Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Dzięki tym środkom Caritas Polska wspiera rzymskokatolicką Caritas-Spes oraz grekokatolicką Caritas Ukraina, działające na terenach objętych wojną, wysyła transporty humanitarne do Ukrainy, a także pomaga ukraińskim uchodźcom w Polsce. Ponad 130 placówek Caritas wydaje uchodźcom blisko 47 tys. posiłków dziennie, z tej formy pomocy skorzystało już przeszło 438 tys. osób. Organizacja przygotowuje się na długofalowe działanie w związku z kryzysem humanitarnym w Ukrainie.

Mijają trzy tygodnie od rozpoczęcia wojny w Ukrainie. Caritas w Polsce od pierwszych chwil po inwazji Rosji na Ukrainę pomaga poszkodowanym. Organizacje Caritas-Spes i Caritas Ukraina otrzymały od Caritas Polska ponad pół miliona zł. Te środki pozwalają na prowadzenie najpilniejszych działań.

– Pomoc od Caritas pozwoliła osobom, które musiały opuścić swoje domy uciekając przed wojną, otrzymać podstawowe rzeczy: jedzenie, wodę, artykuły higieniczne, odzież, kołdry, poduszki i pościel. W związku z tym, że w tej chwili w niektórych regionach Ukrainy brakuje podstawowych artykułów spożywczych, pomoc humanitarna w tej postaci jest bardzo ważna – potwierdza Myroslava Andrushchenko z Caritas Ukraina.

Caritas w Polsce organizuje też docierające na Ukrainę transporty humanitarne. Od początku wojny diecezjalne Caritas wysłały już pół tysiąca samochodów ciężarowych i busów, które zawiozły 7,3 tys. ton pomocy – oprócz żywności, środków higienicznych i opatrunkowych, także m.in. generatory prądu, środki czystości, koce, śpiwory, karimaty, latarki. Wartość tych transportów to około 35 milionów zł.

– W tym kryzysie dużym wsparciem dla nas jest międzynarodowa struktura Caritas. W tym momencie w biurze Caritas Polska pracuje kilkanaście osób z Caritas w różnych krajach, które wspierają działania humanitarne. Są pośród nas pracownicy Caritas Szwajcaria, brytyjskiego Caritas czyli CAFOD, Catolic Relief Service z USA i inni partnerzy. Prace koncentrują się m.in. na udrażnianiu kanałów transportowych, zwiększaniu efektywności działań humanitarnych, wspólnym koordynowaniu pomocy – dodaje Ireneusz Krause, Zastępca Dyrektora Caritas Polska.

Na granicy i w głębi kraju

W Polsce Caritas odpowiada na wyzwania związane z największą w Europie od czasu drugiej wojny światowej falą uchodźców. Codziennie polską granicę przekraczają dziesiątki albo i setki tysięcy ludzi. W 26 przygranicznych punktach pomocy wspiera ich 1,2 tys. wolontariuszy Caritas oraz Konsulty Zakonów Żeńskich. Przez trzy tygodnie pomogli ponad 80 tys. osób, przekazując im ciepłe posiłki, wodę i prowiant, a także inne niezbędne artykuły, jak koce, śpiwory, termosy, itp. Tam, gdzie są takie możliwości, jak na przykład na dworcu kolejowym w Przemyślu, Caritas organizuje pomoc w opiece nad dziećmi dla matek, które potrzebują chwili wytchnienia po wielogodzinnej podróży w trudnych warunkach.

Z granicy wielu uchodźców udaje się w głąb Polski. W 210 swoich ośrodkach Caritas diecezjalne objęły wsparciem ponad 8,6 tys. osób, w tym ponad 4,7 tys. dzieci, wspierają też niemal 30 tys. uchodźców przyjętych w polskich domach. Ponad 130 placówek Caritas wydaje uchodźcom blisko 47 tys. posiłków dziennie, z tej formy pomocy skorzystało już przeszło 438 tys. osób. Ponadto ponad 69 tys. uchodźców otrzymało paczki żywnościowe, a Caritas Polska rozpoczęła projekt „Paczka dla Ukrainy”, dzięki któremu do mieszkańców ogarniętego wojną kraju i do Ukraińców, którzy znaleźli schronienie w Polsce, ma trafić łącznie 200 tys. paczek.

– Paczki o wadze do 18 kg i maksymalnych wymiarach 41x38x64 cm, zawierające produkty, których lista znajduje się na stronie caritas.pl/paczkadlaukrainy, można przynosić do parafii oraz placówek Caritas. Na liście produktów są głównie artykuły spożywcze i higieniczne. Uwaga: paczka nie może być zaklejona; zamknie ją, po sprawdzeniu zawartości, pracownik lub wolontariusz Caritas – zaznacza ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. Partnerem logistycznym akcji jest InPost. Kartony sponsoruje firma Mondi.

Dla chorych ukraińskich dzieci i obywateli innych krajów

Zakres pomocy udzielanej przez Caritas w Polsce w związku z wojną na Ukrainie jest bardzo szeroki – obejmuje tyle dziedzin życia, ile rujnuje trwająca za naszą granicą tragedia. Caritas Polska i Caritas diecezjalne przygotowały ok. 2,5 tys. miejsc dla większych i mniejszych grup ukraińskich sierot i dzieci z rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka. W ośrodkach wypoczynkowych, domach rekolekcyjnych i domach zakonnych przyjęto już ponad 800 dzieci i opiekunów.

– Wiele z tych dzieci to osoby z niepełnosprawnością – informuje Monika Figiel z Caritas Polska. – Obecnie wszystkie ewakuacje grup dzieci przeprowadzamy w porozumieniu z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej. Największe grupy sierot (nawet do 200 osób) przyjęły Caritas Diecezji Opolskiej, Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej, Caritas Archidiecezji Częstochowskiej i Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Caritas Archidiecezji Warmińskiej przyjęła kilkoro maluchów chorych onkologicznie do dziecięcego hospicjum. Wiele mniejszych grup dzieci (10, 20-osobowych, z mamami lub z opiekunkami) zamieszkało w zakonnych domach gości w diecezjach w całej Polsce. Przygotowujemy się także do relokacji najbardziej chorych dzieci do specjalistycznych ośrodków Caritas w Europie – uzupełnia Monika Figiel.

Poza Ukraińcami do Polski trafiło wielu obywateli innych krajów, przebywających w Ukrainie w momencie wybuchu wojny. Im również Caritas pomaga.

Ta pomoc to choćby wsparcie w rezerwacji biletów kolejowych dla osób uciekających z Ukrainy czy zorganizowanie transportu do Polski dla studentów z Ghany studiujących w Ukrainie. To tylko dwa przykłady z archidiecezji katowickiej. Lubelska Caritas organizuje dla uchodźców pomoc psychologiczną, tłumaczenia (w tym tłumaczy przysięgłych, potrzebne w przypadku dokumentów dotyczących leczenia), robi zdjęcia do dokumentów. Psychologów i tłumaczy zapewnia także część pozostałych Caritas diecezjalnych oraz Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom prowadzone przez Caritas Polska w Warszawie.  Caritas w Gliwicach przekazała uchodźcom 200 kart SIM do telefonów i wysłała ambulans z podstawowym wyposażeniem do Iwanofrankowska.

– Na dzień dzisiejszy suma jaką zebraliśmy to kwota 83 miliony złotych. Z tej kwoty 38 milionów pochodzi ze zbiórki w kościołach i parafiach i pozostaje w Caritas diecezjalnych na lokalne działania. To rekordowa zbiórka w historii Caritas Polska. Ja ze swojej strony chciałbym gorąco podziękować wszystkim darczyńcom, wolontariuszom, pracownikom – wszystkim zaangażowanym w działania, które podejmujemy w odpowiedzi na największy kryzys humanitarny w Europie od czasu drugiej wojny światowej, który ma miejsce tak blisko nas. Jestem zbudowany ogromną skalą i różnorodnością wsparcia płynącego do uchodźców w całej Polsce. – dodaje dyrektor Caritas Polska.

Jak pomóc?

  • Dokonując wpłaty na stronie caritas.pl/ukraina
  • Wpłacając dowolną kwotę na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem UKRAINA
  • Wysyłając SMS pod numer 72052 o treści UKRAINA (koszt 2,46 zł z VAT)
  • Biorąc udział w akcji „Paczka dla Ukrainy” (szczegóły: caritas.pl/paczkadlaukrainy)

Caritas Polska

Fot. Caritas Polska