(Polski) Czuwają nad Grobem Pańskim

04-03-2017
2080

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Rekolekcje wielkopostne Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie tzw. Zakonu Bożogrobców trwają w dniach 3–5 marca na Jasnej Górze. W tym roku nauki głosi Konfrater Zakonu bp Antoni Pacyfik Dydycz, biskup senior diecezji drohiczyńskiej.

Doroczne rekolekcje rozpoczęły się modlitwą Apelu Jasnogórskiego w piątek 3 marca. Modlitwie przewodniczył bp Antoni Pacyfik Dydycz„Dzisiaj przybywają Rycerze Bożogrobcy, ci, którzy mają za zadania szerzyć kult, przypominać wagę i znaczenie Grobu Pańskiego. Nasi rycerze, damy i kawalerowie idą w ślady Jaksy z Miechowa, a potem św. Jana Kantego tak często nawiedzającego Grób Pański, chcą przypominać, że ten pusty Grób Chrystusowy jest dla nas ogromną wartością” – mówił podczas rozważania bp Dydycz.

„Nasi rycerze, damy i kawalerowie pragną z całego serca stać na straży tego misterium, jakie głosi pusty Grób, bo pusty Grób mówi nam o tym, że wszyscy mamy szanse, że wszyscy mamy perspektywę uczestnictwa w zmartwychwstaniu. Niektórzy nie chcą się z tym pogodzić, inni zapominają, ale jednak pragniemy w naszych sercach zachować tę wielką pamięć. I chcemy dziękować i jesteśmy wdzięczni naszym siostrom i naszym braciom, którzy pielęgnują tradycję Grobu Świętego Jerozolimskiego. Niech on swoją pustką będzie dla nas największym skarbem, bo przecież ta pustka mówi o zmartwychwstaniu Twojego (Maryjo) Syna. Ta pustka mówi o tym, że wszyscy możemy korzystać z tego zmartwychwstania. Czy może być większa radość dla ludzi żyjących na tej ziemi? Stąd też nasza pamięć, stąd też nasza wdzięczność i stąd też etos rycerski” – podkreślał biskup.

Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego powstał w 1099 roku w Jerozolimie, aby troszczyć się o najświętsze miejsca chrześcijaństwa i nieść pomoc pielgrzymom. Do Polski sprowadził go w roku 1163 Jaksa z Miechowa. Członkowie Zakonu noszą białe płaszcze z czerwonym krzyżem, symbolizujące pięć ran Chrystusa. W Polsce nazywano ich Bożogrobcami lub Miechowitami – od Miechowa, gdzie znajduje się ich główna siedziba (Bazylika Grobu Bożego w Miechowie).

Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie liczy dziś ok. 32 tys. członków na świecie. Głównie w krajach europejskich, ale również w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej oraz na Dalekim Wschodzie. W Polsce dam i kawalerów jest ponad 200.

o. Stanisław Tomoń/BPJG/ es

Zdjęcie ilustracyjne: www.oessh.opoka.net.pl