Fatima: kard. Parolin poprowadzi obchody 99. rocznicy zakończenia objawień

23-09-2016
1726

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin poprowadzi w Fatimie obchody 99. rocznicy zakończenia objawień maryjnych. Uroczystości odbędą się w dniach 12-13 października, gromadząc w fatimskim Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej tysiące pielgrzymów z całego świata. Jak poinformował włoski purpurat, jego wizyta w portugalskiej miejscowości nie będzie tylko “obecnością urzędową”. – Przybędę tam przede wszystkim jako syn odwiedzający swoją Matkę – powiedział kard. Parolin.

Portugalskie media oraz biskupi wskazują, że wizyta wysokiego rangą przedstawiciela Watykanu wpisuje się w zbliżające się uroczystości 100-lecia objawień w Fatimie i jest jakby zapowiedzią przybycia na nie Franciszka. Choć data pielgrzymki wciąż nie jest znana, to najprawdopodobniej papież odwiedzi Fatimę między 12 a 13 maja 2017 r.

W marcu br. prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa podczas oficjalnej wizyty w Watykanie zaprosił Franciszka do odwiedzenia Fatimy. Po spotkaniu z Ojcem Świętym odmówił jednak podania dokładnej daty przybycia papieża do tego portugalskiego sanktuarium maryjnego.

Według szacunków portugalskiej policji w zaplanowanej wstępnie na maj 2017 r. pielgrzymce Franciszka do Fatimy może uczestniczyć ponad milion wiernych. Ze względów bezpieczeństwa zaledwie jedna trzecia z obecnych tam osób będzie mogła wejść na teren głównego placu, na którym odbędą się nabożeństwa z udziałem Ojca Świętego.

Franciszek będzie czwartym papieżem, który odwiedzi portugalskie sanktuarium maryjne. Wcześniej do Fatimy pielgrzymowali Paweł VI, Jan Paweł II oraz Benedykt XVI. Kardynał Jorge Bergoglio przed wstąpieniem na tron papieski nigdy nie gościł w Portugalii.

mz (KAI/AE/RR/RTP) / Fatima