Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Chrześcijaninie – na przykład pracujący na rynku hurtowym – powinni przyczyniać się do kształtowania sprawiedliwych społeczności, w których wszyscy otrzymują to, co konieczne, aby żyć na miarę własnej godności ludzkiej, i w których sprawiedliwość jest ożywiana przez miłość – mówił abp Stanisław Gądecki do pracowników świętujących 30-lecie powstania Wielkopolskiej Gildii Rolno-Ogrodniczej S.A., czyli hurtowego rynku owoców, warzyw, artykułów spożywczych, kwiatów, dodatków florystycznych oraz artykułów dekoracyjnych.

Na terenie gildii na poznańskim Franowie, na prośbę dyrekcji i pracowników spółki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski odprawił uroczystą mszę św. i modlił się w ich intencji. Podkreślił, że giełda rolno-ogrodnicza to nie tylko infrastruktura budowlana i techniczna czy systemy jakościowe, ale to przede wszystkim ludzie. „Warto więc dziękować Panu Bogu i ludziom za 30 lat pracy tego pożytecznego dzieła i prosić Go jednocześnie o błogosławieństwo na przyszłość” – mówił metropolita poznański.

W homilii abp Gądecki rozważał moralne wyzwania, jakie stoją przed handlowcami. Zwrócił uwagę na wzajemny związek między sprawiedliwością, miłosierdziem i miłością. Zachęcał do wyzbywania się postawy egoistycznej, zachęcał do rozbudzania postawy wiary, która rodzi się we wspólnocie Kościoła i potrzebuje świadków.

„Duszpasterstwo – także duszpasterstwo pracowników rynku hurtowego – chcące formować wasze duchowe doświadczenie musi kierować się tymi fundamentalnymi wyznacznikami. Konieczne jest odrzucenie obrazu Kościoła, który tworzy się sam oraz podkreślanie prawdy, że Kościół staje się wspólnotą w komunii Ciała Chrystusa. Musi on prowadzić do spotkania z Chrystusem i z Jego obecnością w sakramencie” – podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W Wielkopolskiej Gildii Rolno-Ogrodniczej po stronie sprzedażowej znajduje się 500 producentów rolnych i 100 handlowców branży owocowo-warzywnej, 250 ogrodników, 60 handlowców branży artykułów spożywczych przetworzonych, 50 handlowców branży florystycznej i 80 handlowców branży dodatków florystycznych – łącznie ponad 1300 podmiotów działalności gospodarczej. Po stronie popytowej to ponad 10 tysięcy podmiotów gospodarczych, uczestniczących w łańcuchu logistyki towarowej, przede wszystkim sklepy, restauracje, hotele, stołówki oraz kwiaciarnie.

ms / Poznań/ KAI

>>TEKST HOMILII

NO COMMENTS