(Polski) Ingres abp. Grzegorza Rysia – w sobotę w archikatedrze łódzkiej

0
2592

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Ingres metropolity łódzkiego, abp. Grzegorza Rysia, do bazyliki archikatedralnej odbędzie się w sobotę, 4 listopada, o godz. 11.00. „Módlmy się razem o to, byśmy pozwolili się Panu Bogu używać w budowie tego pięknego Kościoła, jakim jest Kościół łódzki” – podkreśla abp Ryś.

Arcybiskup został wybrany do Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski podczas październikowych obrad KEP w Lublinie.

Metropolita łódzki w nagraniu zamieszczonym na stronie http://archidiecezja.lodz.pl, zaprasza do udziału w swoim ingresie. „Zapraszam was wszystkich byście byli przy mnie w tym dniu, kto może to fizycznie w katedrze, kto nie może – to duchowo w modlitwie. Bardzo o nią proszę” – powiedział abp Ryś.

„Pan Bóg buduje swój Kościół z kamieni, które dobiera on sam, układa w miejscach, które dla tych kamieni przewidział. Dzieje się to w Łodzi od blisko stu lat, kiedy powstała tu diecezja, wcześniej była przekazywana wiara na tych terenach, ale w sposób strukturalny od blisko stu lat dokonuje się ten proces. Pan w sowich wyrokach zrządził, że mam być jednym z kamieni w tej budowie” – podkreślił.

Ingres abp. Rysia odbędzie się dniu liturgicznego wspomnienia św. Karola Boromeusza, patrona chrzcielnego św. Jana Pawła II. Obecni będą m.in. biskupi oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

Metropolita łódzki wskazywał w wywiadzie udzielonym rzecznikowi Episkopatu ks. Pawłowi Rytel-Andrianikowi, po ogłoszeniu nominacji papieża Franciszka, że musi „słuchać, patrzeć, rozmawiać z ludźmi oraz bardzo mocno patrzeć w oczy Panu Jezusowi – to najważniejsze zadania”.

Abp Ryś urodził się 9 lutego 1964 r. Jego konsekracja biskupia odbyła się we wrześniu 2011 r. Przyjął zawołanie „Virtus in infirmitate” – „Moc w słabości”. Kieruje Zespołem ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski. Jest kierownikiem Katedry Historii Nowy metropolita łódzki przyjął święcenia kapłańskie 22 maja 1988 r. Przez rok pracował w parafii w Kętach, a następnie uzyskał doktorat i habilitację. Był dyrektorem Archiwum Metropolitalnego na Wawelu, Rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie i Przewodniczącym Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych w Polsce. Podczas procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II należał do komisji historycznej działającej przy Trybunale Rogatoryjnym.

„Bardzo potrzebujemy korygować swoje myślenie, byśmy nie tworzyli sekty świętoszków. Tylko byśmy tworzyli Kościół, w którym grzesznik jest przyjęty i znajduje towarzyszy na drodze, a nie ludzi, którzy go osądzają i ekskomunikują. Najpiękniejsze w Kościele jest to, że Kościół nie jest bezradny wobec grzechu. I nie sam z siebie, tylko miłością Boga. Kościół, który jest święty, jest jednocześnie Kościołem grzeszników, jest Kościołem ludzi, którzy rozumieją grzesznika i nie gorszą się grzesznikiem” – podkreślał abp Ryś.

Metropolita łódzki był komentatorem pielgrzymek Jana Pawła II. Należy do zespołu redakcyjnego „Tygodnika Powszechnego”, jest publicystą „Znaku”, „Analecta Cracoviensia” i „Przewodnika Katolickiego”. Lubi grać w piłkę nożną i jeździć na rowerze, którym dojechał do Santiago de Compostela. Uczestniczy w pieszych pielgrzymkach na Jasną Górę. Związany z Drogą Neokatechumenalną, w młodości należał do Ruchu Światło-Życie.

Abp Ryś zaangażowany jest w Kongres Nowej Ewangelizacji, formację kapłanów i ekumenizm. Podkreśla, że dla biskupa ważne jest bycie z ludźmi, ceni sobie obecność małych wspólnot w Kościele, w których nie ma anonimowości.

Foto: http://biskup-rys.pl

BP KEP

 

NO COMMENTS