Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Dwa dni trwały uroczystości jubileuszowe 300-lecia cerkwi greckokatolickiej pw. Przemienienia Pańskiego w Jarosławiu. Pontyfikalnej Mszy św. w piątek 18 sierpnia przewodniczył abp Eugeniusz Popowicz – metropolita archidiecezji przemysko-warszawskiej w koncelebrze abp. Jana Martyniaka, bp. Josafata Moszczycza z Iwano-Frankowska oraz licznie przybyłych kapłanów grecko i rzymskokatolickich z Polski i Ukrainy.

Uroczystości rozpoczęły się 17 sierpnia Wielkimi Nieszporami, którym przewodniczył bp Josafat Moszczycz – biskup pomocniczy archieparchii iwano-frankowskiej. Po nieszporach wystąpiły chóry z Polski i Ukrainy.

Centralne obchody jubileuszu rozpoczęły się nabożeństwem do Przenajświętszej Bogurodzicy przy Cudownej ikonie, która w minionym Jubileuszowym Roku Miłosierdzia Bożego była obecna na placu św. Piotra podczas Mszy inauguracyjnej sprawowanej przez papieża Franciszka.

Po nabożeństwie, pontyfikalnej Mszy świętej przewodniczył abp Eugeniusz Popowicz – metropolita archidiecezji przemysko-warszawskiej w koncelebrze abp. Jana Martyniaka, bp. Josafata Moszczycza z Iwano-Frankowska oraz licznie przybyłych kapłanów grecko i rzymskokatolickich z Polski i Ukrainy. Do pielgrzymów ze słowem zwrócił się abp Jan Martyniak. Nawiązał on do znaczenia święta Przemienienia Pańskiego w życiu każdego człowieka. Wspominał również powojenną historię jarosławskiego sanktuarium, której był świadkiem.

Po Mszy świętej, zgodnie z tradycją święta Przemienienia Pańskiego poświęcono owoce, warzywa i inne płody ziemi.

Do budowy nowej murowanej cerkwi Spasa (Przemienienia Pańskiego) na fundamentach zamku Kostków i Ostrogskich w Jarosławiu przystąpiono 4 czerwca 1717 r. dzięki funduszom złożonym przez pobożnych mieszczan, a szczególnie przez rodzinę Mankiewiczów. Brak poważnych fundatorów powodował jednak, że prace budowlane przeciągały się.

W 1743 roku skarbnikiem Bractwa „Bohojawłennia” został pobożny kupiec, wójt a później burmistrz Jarosławia Eliasz Wapiński. Wraz z żoną Pelagią z Onyszkiewiczów, ofiarował na dokończenie budowy dużą sumę pieniędzy. Mimo że prace budowlane nie zostały całkowicie zakończone (przykryto tylko dachem mury), biskup przemyski Onufry Szumlański poświęcił cerkiew 17 sierpnia 1747 roku. W następnych latach prowadzono dalsze prace, m.in.: otynkowano świątynię wewnątrz, wykończono kopułę, wnętrze cerkwi pokryto polichromią, wykonano ikonostas i niektóre ołtarze boczne. Była to cerkiew w stylu rokoko, jednonawowa z kopułą, latarnią i północną zakrystią.

W cerkwi znajduje się cudowna ikona Matki Bożej Bramy Miłosierdzia, a świątynia ma rangę Sanktuarium Matki Bożej Bramy Miłosierdzia.

Za: www.cerkiew.org

Zdjęcie ilustracyjne: www.cerkiew.org