Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Abp Adrian Galbas SAC objął dziś (15 grudnia 2021) urząd arcybiskupa koadiutora archidiecezji katowickiej. Nominację ogłosiła 4 grudnia br. Nuncjatura Apostolska w Polsce. 

W Kurii Metropolitalnej w Katowicach odbyło się spotkanie z mianowanym 4 grudnia arcybiskupem koadiutorem, którym został dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji ełckiej Adrian Galbas.

Zgodnie z kan. 404 par. 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego objęcie urzędu koadiutora dokonało się poprzez okazanie apostolskiego pisma nominacyjnego arcybiskupowi metropolicie katowickiemu i Kolegium Konsultorów w obecności kanclerza Kurii Metropolitalnej w Katowicach ks. Jana Smolca, który odczytał dokument i sporządził protokół z jego przekazania.

– Arcybiskupie koadiutorze witamy w domu! – powiedział abp Wiktor Skworc, nawiązując do śląskich korzeni swojego następcy. W swoim słowie mówił m.in. o aktualnych wyzwaniach duszpasterskich, przed którymi staje Kościół katowicki oraz nakreślił aktualną sytuację społeczną, związaną m.in. ze zmianami w przemyśle górniczym.

Metropolita katowicki poprosił zgromadzonych członków Kolegium Konsultorów o modlitwę w intencji arcybiskupa koadiutora oraz całej archidiecezji, przez wstawiennictwo Matki Bożej Piekarskiej i świętych patronów lokalnego Kościoła, w tym ostatnio błogosławionego ks. Jana Machy.

– Chciałbym podziękować za życzliwe przyjęcie przez Księdza Arcybiskupa i was wszystkich. Kiedy nuncjusz zadzwonił do mnie z informacją o decyzji Ojca Świętego, powołał się na kończący się Rok św. Józefa, przypomniał mi, że mam na drugie imię Józef. Wtedy przypomniałem sobie to zdanie z listu apostolskiego „Patris corde”, gdzie Papież Franciszek pisze, że często myślimy, że Pan Bóg polega na tym, co w nas jest silne i mocne, a tymczasem Bóg posługuje się także tym, co w nas jest słabe, aby przez to skutecznie realizować swoją wolę. Te słowa dodały i wciąż dodają mi odwagi – powiedział nowo mianowany arcybiskup koadiutor.

Jak zapowiedział metropolita katowicki, inauguracja posługi duszpasterskiej abp. Galbasa w Katowicach zaplanowana jest na sobotę 5 lutego przyszłego roku.

Więcej: https://www.archidiecezjakatowicka.pl/o-diecezji/aktualnosci/2178-kanoniczne-objecie-urzedu-arcybiskupa-koadiutora

www.archidiecezjakatowicka.pl/ www.katowice.gosc.pl/ BP KEP
Fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej