Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Kard. Grzegorz Ryś otrzymał Menorę Dialogu – nagrodę w uznaniu zasług „za zbliżanie ludzi, kultur, religii i narodów”, przyznawaną przez Stowarzyszenie Coexist i Fundację Signum. W uroczystości wręczenia nagrody w Akademii Lubrańskiego w Poznaniu wzięli udział abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski oraz naczelny rabin Polski Michael Schudrich i rabin Dawid Szychowski z Łodzi.

Wręczenie Menory Dialogu odbyło się w czwartek, 18 stycznia, w ramach ogólnopolskich obchodów XXVII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim, z udziałem przedstawicieli społeczności żydowskiej.

„Nagradzamy dziś kard. Rysia Menorą Dialogu, bo jak nikt inny potrafi on z odwagą, nadzieją i światłem nawiedzać miejsca wspólnoty kościelnej i narodowej, które przez niektórych pesymistycznie nastawionych realistów uznawane są za nieodwracalnie stracone” – powiedziała w laudacji s. Anna Bodzińska NDS. Rabin Dawid Szychowski z Łodzi dodał, że kard. Ryś nie zasługuje na Menorę Dialogu, ale na „Nagrodę światła spotkania”. Podkreślił, że z „perspektywy żydowskiej formuła dialogu to nie rozmowa, a spotkanie z zachowaniem podmiotowości obu stron”.

Laureat, kard. Grzegorz Ryś, dziękując za nagrodę, wyjaśniał znaczenie słowa “słuchać”. „Słowo „słuchaj” jest zaproszeniem do rozmowy, która ostatecznie staje się relacją miłości” – podkreślił. Zauważył, że we współczesnym świecie panuje deficyt słuchania, a bez słuchania nie ma dialogu. „Słuchamy wtedy, kiedy słowo z naszych uszu zejdzie do serca. Mamy pozwolić zejść słowom do naszego serca” – przekonywał kard. Ryś.

Statuetka, którą otrzymał kard. Grzegorz Ryś, to wierna replika Menory Dialogu, wielkoformatowej rzeźby autorstwa Macieja Zychowicza, która od 2006 roku jest znakiem dialogu i pojednania między chrześcijanami i Żydami na wielkopolskiej ziemi.

Dotychczas nagrodę otrzymali Michael Schudrich i abp Stanisław Gądecki w 2007 r. oraz prof. Władysław Bartoszewski w 2008 r. i abp Henryk Muszyński w 2020 r.

KAI/ BP KEP

Fot. Zygmunt Kajdan

NO COMMENTS