Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

„Zwyciężymy” – powiedział 15 maja w katedrze św. Michała w Toronto prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Ludwig Müller podczas spotkania z katolickimi bioetykami, teologami, lekarzami i pielęgniarkami.

Zdaniem niemieckiego purpurata kurialnego odpowiedzianego za prawidłowy wykład nauki Kościoła, ubiegłoroczna decyzja Sądu Najwyższego i parlamentu Kanady o legalizacji eutanazji jest „tragiczna”.

„Eutanazja stanowi nie tylko poważne zło samo w sobie, ale jej legalizacja tworzy toksyczne i śmiertelne patologie społeczne, które niewspółmiernie dotykają najsłabszych członków społeczeństwa” – stwierdził w obszernym wykładzie kard. Müller. Wezwał członków Kanadyjskiego Katolickiego Instytutu Bioetyki, by przekonywali swych rodaków do podjęcia niezbędnych kroków w celu wycofania niebezpiecznego błędu prawnego. Jednocześnie zaapelował o ochronę praw sumienia pracowników służby zdrowia, którzy odmawiają odbierania życia osobom, którym przysięgli leczenie i niesienie pociechy.

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary jest przekonany, że katolicy mają wiele do powiedzenia w kwestii obrony życia, posługując się nie tylko argumentacją wypływającą z wiary, ale także nauki. Swoje stanowisko powinni przedstawiać niezależnie od tego, czy jest ono popularne, czy też nie.

„Odmowa angażowania się w eutanazję stanowi podstawową wierność prawdziwej sztuce medycznej jaką uprawia lekarz” – powiedział kard. Müller. „Zmuszenie lekarza do udziału w jakikolwiek sposób w eutanazji oznacza zmuszenie go do zaprzestania bycia lekarzem i wręcz zdradzenia zawodu, któremu poświęcił swoje życie. Każde prawo zmuszające lekarza – bezpośrednio lub pośrednio do działania przeciwko temu, co jest najbardziej podstawowym prawem pacjenta – zachowanie jego życia, jest niesprawiedliwe” – powiedział w Toronto prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Cały tekst wykładu kard. Müllera dostępny jest na stronie archidiecezji Toronto:
https:// www.archtoronto.org/media-centre/news-archive/chancery-news/may2017-muller-talk

st (KAI) / Toronto

Fot. ilustracyjne: Mazur / BP KEP