Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Do podjęcia zdecydowanych działań, aby Polska była krajem ludzi wolnych, wezwał kard. Kazimierz Nycz uczestników Mszy św. w archikatedrze warszawskiej, sprawowanej na zakończenie Narodowego Kongresu Trzeźwości. Metropolita Warszawski zauważył, że troska o trzeźwość łączy się z troską o rodzinę. W kościołach w całej Polsce odprawiane dziś były Msze św. w intencji trzeźwości narodu. Tego dnia małżonkowie w łączności z pielgrzymką małżeństw i rodzin na Jasną Górę odnowili też swoje przyrzeczenia małżeńskie.

Metropolita Warszawski w homilii wygłoszonej w archikatedrze warszawskiej podkreślił, że to nie przypadek, że w tym samym czasie ma miejsce Narodowy Kongres Trzeźwości oraz pielgrzymka małżeństw i rodzin na Jasną Górę. Przypomniał list kard. Stefana Wyszyńskiego na temat trzeźwości z 1979 r., w którym Prymas Tysiąclecia wiąże kwestię wychowania do trzeźwości z troską o rodzinę. – Troska o rodzinę i troska o trzeźwość idą jedną ścieżką. Widział to prymas Wyszyński i zauważyli to uczestnicy zakończonego kongresu – wskazał Kardynał. – Dobra, święta, kochająca się i wychowująca dzieci rodzina nadaje życiu ludzkiemu najgłębszy sens i jest najlepszym wezwaniem i drogą trzeźwości – powiedział.

Dodał, że problem alkoholizmu często bierze się z braku miłości w domach. Kard. Nycz przypomniał również zaangażowanie na rzecz wolności od nałogów twórcy Ruchu Światło-Życie i Krucjaty Wyzwolenia Człowieka Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego i podziękował twórcom zainaugurowanej w sobotę na Placu Piłsudskiego kampanii społecznej “Nie piję, bo kocham”. Kampanię rozpoczął piknik edukacyjny i koncert zatytułowany “Świadek wolności”.

– Nie ma miłości, nie ma szczęścia, nie ma rozwoju i dobrej przyszłości bez trzeźwości – mówił natomiast bp Tadeusz Bronakowski w homilii podczas transmitowanej przez Polskie Radio Mszy św. w Bazylice św. Krzyża o godz. 9.00. Przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości KEP przypomniał, że “jednym z fundamentalnych warunków szczęśliwego życia człowieka jest trzeźwość, a jedynie ludzie trzeźwi mogą realizować swoje najpiękniejsze marzenia o miłości i radości, o życiu w harmonii z Bogiem, samym sobą i bliźnimi, o założeniu trwałej i szczęśliwej rodziny czy byciu błogosławionym darem dla innych jako kapłani albo siostry zakonne”. Bp Bronakowski zaapelował m.in. o zniesienie reklam alkoholu. Wezwał też do utworzenia, jako owoc Kongresu “narodowej koalicji ludzi dobrej woli, małżonków i rodziców, księży, psychologów i pedagogów, polityków i samorządowców, ludzi kultury i mediów na rzecz troski o trzeźwość naszego społeczeństwa”. Nawiązując do objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie 140 lat temu, przypomniał, że prośba Maryi o trzeźwość Polaków była jednym z głównych wątków Jej przesłania.

Do objawień w Gietrzwałdu i Fatimy zawiązał też bp Jerzy Mazur, który przewodniczył Mszy św. odprawionej dla pielgrzymujących na Jasną Górę małżeństw i rodzin. Eucharystię koncelebrowali m.in. bp Jan Wątroba, przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP oraz bp Romuald Kamiński, biskup koadiutor diec. warszawsko-praskiej. Podczas homilii bp Jerzy Mazur mówił, że widoczne staje się, że w rodzinach słabnie wiara i zanika modlitwa. – Jesteśmy świadkami jak wielu ludzi ochrzczonych opanowała obojętność, która prowadzi ich do odrzucenia Boga, odwracania się od Niego, odrzucania przykazań i Ewangelii, Kościoła i łask płynących z sakramentów – zauważył. Zachęcił jednak do tego, by nie tracić nadziei. – Wsłuchujmy się w słowa Maryi z Gietrzwałdu i Fatimy wzywające nas do nawrócenia, pokuty i modlitwy różańcowej – mówił.

– Dzisiaj Jezus was potrzebuje, bo chce was posłać, abyście zapraszali i prowadzili innych do winnicy, czyli do Kościoła na spotkanie z Bogiem. Szczególną rolę mają tutaj do spełnienia małżonkowie, rodzice w rodzinie będącej miejscem ewangelizacji. To wy jako rodzice jesteście pierwszymi misjonarzami dla swoich dzieci, tylko ten ojciec, tylko ta matka, którzy spotkali się z Jezusem, doświadczyli Jego miłości, zapragną dzielić się z innymi pięknem tego spotkania i radością, która napełniła ich serca. Jako uczniowie i uczennice Chrystusa jesteście posłani, by ewangelizować innych – powiedział bp  Mazur.

Podczas Mszy św. na jasnogórskim szczycie, w łączności z wiernymi z całej Polski, zostały odnowione przyrzeczenia małżeńskie. Następnie ślubowali nowi doradcy życia rodzinnego oraz miało miejsce zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Polski.

KAI/www.archwa.pl/BPJG/BPKEP

Zdjęcie ilustracyjne: dreamstime

NO COMMENTS