Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Idąc z orędziem ewangelicznym do człowieka współczesnego Kościół nie może nigdy zamilknąć, z lęku czy braku odwagi ani z chęci przypodobania się komukolwiek. Do takiej postawy potrzeba mądrości. Takiej postawy uczy nas od 450 lat św. Stanisław Kostka. Dlatego jest aktualny i ponadczasowy – mówił kard. Kazimierz Nycz w płockiej katedrze. Metropolita warszawski wygłosił homilię podczas Mszy św. z udziałem biskupów zebranych w Płocku z okazji Roku Jubileuszowego św. Stanisława Kostki.

Msza św. w bazylice katedralnej w Płocku we wtorek 25 września zakończyła pierwszy dzień obrad 380. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Eucharystii przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Kard. Nycz w homilii przybliżył postać św. Stanisława Kostki, patrona Polski, młodzieży i diecezji płockiej. Mówił, że jest on „jaśniejącą perłą”, która rozsławiła teren, z którego pochodził. Metropolita warszawski podkreślał, że św. Stanisław stawiał sobie wymagania duchowe i ascetyczne. Odnosząc się do czasów współczesnych, zauważył, że wychowanie młodych jest zawsze sprawą najważniejszą, ale zarazem trudną, stawiającą pytania o to, jak trafić do młodego człowieka, jak odpowiadać na pytania egzystencjalne. “Oprócz reguł wychowawczych, potrzeba autentycznego świadectwa wiary” – podkreślał kard. Nycz.

Na początku Mszy św. słowo do zebranych w katedrze wygłosił biskup płocki Piotr Libera. Przypomniał on historię bazyliki, w której spoczywają prochy książąt piastowskich, m.in. Władysława Hermana, Bolesława Krzywoustego i Bolesława Kędzierzawego. Podkreślił też, że w istniejącym w przeszłości na Tumskim Wzgórzu klasztorze benedyktynów kwitła  “wymiana myśli, ksiąg i dzieł sztuki z Rzymem, Krakowem i Magdeburgiem, z Gnieznem i Liege”, czego najwymowniejszą pamiątką są słynne Drzwi Płockie, a także niedawno odzyskany „Pontyfikał Płocki” z XII wieku.

Krótkie słowo na zakończenie Mszy św. wygłosił abp Salvatore Pennacchio. Nuncjusz apostolski podkreślił, że św. Stanisław mimo, że był młody, to wiedział, co dla niego dobre, i umiał podjąć decyzję oraz ją zrealizować mimo przeszkód. “Niech ten święty patron wspiera nas w mądrym podejmowaniu decyzji” – powiedział.

Oprawę muzyczną Eucharystii zapewnił Płocki Chór Katedralny Pueri et Puellae Cantores Plocenses i Brass Quintet Canzona. Wydarzenie było transmitowane w kanale YouTube przez Katolickie Radio Diecezji Płockiej.

Msza św. w bazylice katedralnej płockiej 25 września z udziałem polskich biskupów była wpisana w obchody Roku św. Stanisława Kostki. Zainaugurowano je 20 sierpnia 2017 r. w Rostkowie koło Przasnysza z udziałem abp. Stanisława Gądeckiego z Poznania, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Rok św. Stanisława Kostki zakończy się w diecezji płockiej w niedzielę Chrystusa Króla 25 listopada w parafii pw. św. Stanisława Kostki w Rypinie.

eg /KAI/BP KEP

NO COMMENTS