Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Jesteśmy wezwani do żarliwej i wytrwałej modlitwy o pokój na Ukrainie, w Ziemi Świętej i na całym świecie – mówił kard. Matteo Zuppi, przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch, podczas konferencji „Masowe uchodźstwo z Ukrainy w efekcie rosyjskiej agresji. Polski i litewski model recepcji”, która odbyła się 5 lutego br. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Kard. Zuppi zwrócił uwagę, że – według ONZ – „7 milionów Ukraińców doświadcza tej zimy kryzysu żywnościowego i niestety międzynarodowe zainteresowanie Ukrainą i pomocą humanitarną spadło, tak jakby opinia publiczna była zmęczona śmiercią”.

„Dla nas, chrześcijan, pokój nie jest tylko życzeniem, jest rzeczywistością Kościoła, która kiełkuje – jako znak pokoju – z Eucharystii i Ewangelii. Kościół i chrześcijanie wierzą w pokój, wszyscy jesteśmy powołani do bycia budowniczymi pokoju, tym bardziej w straszliwej burzy konfliktu” – przyznał kard. Zuppi.

Przewodniczący Episkopatu Włoch zauważył, że jeśli owocem wrogości jest nienawiść, to owocem solidarności jest pokój. „I z jeszcze większym przekonaniem mówię, że gościna, jaką nasze kraje i nasze europejskie Kościoły zaoferowały ukraińskim uchodźcom, i nie tylko, jest wielkim dziełem na rzecz pokoju”. „Podobnie jak to, co zostało zrobione tutaj w Polsce, dzięki instytucjom państwowym, Kościołowi i tak wielu obywatelom, którzy zaoferowali pomoc, mieszkanie, pracę i nadal to robią” – dodał.

Kard. Zuppi ocenił, że gościna może ofiarować konkretne słowo pokoju. „Może być doświadczeniem prawdziwie ewangelicznym, ponieważ czyni solidarność możliwą dla wszystkich, rodzi więzi braterstwa i leczy rany wojny. Dlatego musimy mocno skupić się na przyjęciu i solidarności. Chrześcijanie – ale powiedziałbym, że wszyscy ludzie – muszą uczynić wszystko, co możliwe, aby ratować ludzkie życie”.

Hierarcha podkreślił, że modlitwa wierzących zmienia historię. „Bo +jest ukrytą siłą zdolną poruszyć świat+, jak nauczał Prymas Wyszyński. Pamiętam te słowa właśnie z jego Warszawy, gdzie i ja doświadczyłem przemieniającej mocy modlitwy” – wspominał.

„Jesteśmy wezwani do żarliwej i wytrwałej modlitwy o pokój na Ukrainie, w Ziemi Świętej i na całym świecie. Niech w naszych kościołach trwa żarliwa modlitwa o pokój! Należy tworzyć i umacniać wśród ludzi kulturę pokoju” – zaapelował kard. Zuppi.

BP KEP

Konferencja „Masowe uchodźstwo z Ukrainy w efekcie rosyjskiej agresji. Polski i litewski model recepcji” pod patronatem Przewodniczącego KEP, UKSW - Warszawa, 5.02.2024 r.