Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W intencji żołnierzy niezłomnych biskup polowy Wiesław Lechowicz odprawił w katedrze polowej Wojska Polskiego Mszę św. “To byli ludzie, którzy kierowali się w życiu hasłem: Bóg, Honor, Ojczyzna” – powiedział. Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych.

Na początku Mszy św. bp Lechowicz przypomniał, że 1 marca przeżywamy Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Jak zaznaczył, właściwszym określeniem byłoby mówienie o „żołnierzach niezłomnych”. “To są, ci którzy należeli do polskiego zbrojnego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, to są ludzie, którzy kierowali się hasłem: Bóg, Honor, Ojczyzna. Obejmijmy naszą pamięcią i modlitwą wszystkich tych, którzy nie godzili się, najpierw z okupacją hitlerowską a następnie z okupacją komunistyczną. Módlmy się też za naszą Ojczyznę, aby w dalszym ciągu w naszym kraju nie brakowało heroicznych postaw, ludzi gotowych ponieść najwyższą cenę w obronie naszej wolności i niepodległości” – zachęcał biskup polowy.

Eucharystię koncelebrowali: ks. płk SG Zbigniew Kępa, ks. ppłk Sebastian Piekarski, ks. mjr Marcin Janocha, ks. kpt Mateusz Korpak i ks. por. SOP Piotr Zamaria.

W kazaniu bp Lechowicz podkreślił, że wielu żołnierzy niezłomnych siłę i inspirację do walki czerpało z wiary w Boga. “Wierzyli w to, że skoro Jezus umarł i po trzech dniach zmartwychwstał, coś podobnego stanie się z naszą Ojczyzną. Powstanie z martwych, powstanie ku wolności, a nawet jeśli oni życie stracą, również zmartwychwstaną” – powiedział.

Zdaniem biskupa polowego świadczą o tym m.in. napisy pozostawione przez członków podziemia niepodległościowego w celach i katowniach ubeckich takich, jak Willa Jasny Dom w Warszawie-Włochach. Na ścianach piwnic odkryto fragmenty modlitw, znaki krzyża, a także inskrypcje: „Bóg, Honor, Ojczyzna”, „Jezu, wyratuj”, „Matko Boska, wyratuj”.

Biskup Lechowicz zwrócił uwagę, że Jezus odwoływał się do swej znajomości Pisma Świętego oraz historii Izraela. Jako przykład przywołał fragment Ewangelii według św. Łukasza, w której Chrystus mówi o Jonaszu, mieszkańcach Niniwy oraz spotkaniu Królowej Saby z królem Salomonem (Łk 11, 29-32). “Jestem przekonany, że dla wielu żołnierzy niezłomnych również Słowo Boże i znajomość historii naszej Ojczyzny dodawały sił i motywacji do takiej a nie innej postawy. Niech ich wspomnienie i słowa Pana Jezusa skierowane dzisiaj do nas, ożywią i w nas zamiłowanie do słowa Bożego i zachęcą do jeszcze lepszej znajomości naszej historii. Oby była dla nas nauczycielką życia” – powiedział.

***

Mianem Żołnierzy Wyklętych i Żołnierzy Niezłomnych określani są członkowie podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiający opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 1944–1963. Do podziemia antykomunistycznego przeszli m.in. żołnierze AK, NSZ, NZW oraz osoby, które nie chciały zgodzić na sowiecką dominację w kraju. W walkach zginęło ponad 8,5 tys. żołnierzy podziemia, 5 tys. skazano na karę śmierci.

Ponad 20 tys. poniosło śmierć w obozach i więzieniach. Według szacunków historyków walkę z komunistami mogło podjąć nawet 200 tys. osób. Ostatni z Żołnierzy Niezłomnych – Józef Franczak ps. „Lalek” zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w woj. lubelskim, 21 października 1963 r.

Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia święta upamiętniającego żołnierzy podziemia niepodległościowego podjął w 2010 r. prezydent Lech Kaczyński. Po jego śmierci prezydent Bronisław Komorowski podtrzymał projekt. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony świętem państwowym przez Sejm 3 lutego 2011 r.

Data święta nie jest przypadkowa. 1 marca 1951 r. wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce.

Krzysztof Stępkowski / ordynariat.wp.mil.pl