Kolejny Wieczór Maryjny na Jasnej Górze – 8 grudnia

02-12-2016
1684

W ramach cyklu “Moja Mama jest Królową” na Jasnej Górze już 8 grudnia odbędzie się kolejny Wieczór Maryjny. Tym razem rozważana będzie tajemnica Nawiedzenia, a wśród gości m.in. aktorka Katarzyna Łaniewska. Spotkania to nowa inicjatywa Paulinów wpisująca się w obchody jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej. To Msze św., katechezy i świadectwa zaproszonych gości oparte o tajemnice życia Najświętszej Maryi Panny.

– Celem tych spotkań jest zbliżenie się do Maryi i uświadomienie sobie, że Jej królowanie to macierzyńska troska o każdego z nas – zauważa o. Michał Legan, współorganizator Wieczorów. Przypomina, że warto ponownie spojrzeć na Cudowny Obraz i zobaczyć, że pod wspaniałą suknią i koroną, ze złota i diamentów, „jest przede wszystkim kobieta, mama, jest serce”.

– Dzisiaj w czasach, w których już nie rozumiemy w Polsce systemu monarchicznego, nie mamy takiego doświadczenia i nawet chyba byśmy się go bali, bo jednak uważamy, że królowanie może się wiązać z despotyzmem, z sądzeniem, karaniem czy nadawaniem praw. Tymczasem w Matce Bożej odkrywamy królową, która działa zupełnie inaczej – powiedział o. Legan.

Podczas spotkania 8 grudnia rozważana będzie tajemnica Nawiedzenia Maryi. O. Mariusz Tabulski, definitor Zakonu Paulinów podkreśla, że będzie to rozważanie nie tylko biblijne, katechetyczne, ale też związane np. z nawiedzeniem Obrazu Matki Bożej, który już od ponad 60 lat peregrynuje po polskich parafiach czy z naszym osobistym nawiedzeniem.

Wieczory Maryjne odbywają się 8 dnia każdego miesiąca, bo to 8 września 1717 roku odbyła się koronacja jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej.

Na program składa się Msza św. celebrowana o 18.30 w Kaplicy Matki Bożej. O 19.30 z udziałem zaproszonych gości odbywają się spotkania w kaplicy różańcowej. Kapłani głoszą specjalne katechezy w odniesieniu do tajemnic różańcowych, po czym Agnieszka Porzezińska, scenarzystka filmowa i dziennikarka, prowadzi rozmowę. Gośćmi drugiego spotkania będą o. Bogdan Waliczek, paulin ze Świdnicy i aktorka Katarzyna Łaniewska.

Jest też czas na świadectwa uczestników Wieczorów oraz na zadawanie pytań. Całość kończy Apel Jasnogórski, po którym chętni mogą pozostać do 24.00 na nocnym czuwaniu przed Wizerunkiem Jasnogórskiej Maryi.

Świętowanie Jubileuszu 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej rozpoczęło się 8 września tego roku. Jubileusz obchodzony jest po to, aby podziękować Maryi za Jej wierną obecność wśród całego Narodu oraz aby każdy usłyszał, dowiedział się lub sobie przypomniał, że ma Matkę i Królową Jasnej Górze.

it/KAI