Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W dniach 22-24 września 2023 roku w Domus Maria w pobliżu Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Wilnie na Litwie, odbyło się zebranie plenarne Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy. Rada zrzesza kilkadziesiąt osób – duchownych, sióstr zakonnych i świeckich, reprezentujących duszpasterstwo polskojęzyczne w krajach europejskich. Jej przewodniczącym jest Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. Tematem spotkania były zagadnienia związane z katechezą.

Publikujemy komunikat po obradach: 

Komunikat Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy

Wilno – Litwa – Domus Maria
22-24.09.2023

W dniach 22 – 24 września 2023 roku w Domus Maria w pobliżu Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Wilnie na Litwie, odbyło się zebranie plenarne Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy.

Tematem spotkania były zagadnienia związane z katechezą rozumianą w bardzo szerokim zakresie i wymiarze. Zaproszeni prelegenci w swoich wystąpieniach przedstawiali wybrane aspekty rozwoju oraz funkcjonowanie dzieci i młodzieży w kontekście globalnych transformacji.

Mówili również o zagadnieniach związanych z formami prowadzenia katechezy, z formacją i kompetencjami katechetów w różnych środowiskach polonijnych. Podkreślali oni, że należy pokazywać prawdziwy obraz Boga, szczególnie ludziom młodym. Zwracali uwagę na potrzebę, przeżyć religijnych, spotkania Boga i Kościoła, oraz doświadczenia wspólnoty.

Zaproszeni goście podkreślali ważność tego, aby kształcenie i formowanie młodego człowieka nie było tylko informacyjne, ale także formacyjne. Został również przedstawiony program i zachęta do prowadzenia katechezy dorosłych.

Wśród zaproszonych prelegentów byli między innymi:

– ks. dr Łukasz Simiński – UMK Toruń – „Przekaz wiary w erze wielokulturowości”

– dr Monika Dacka – KUL – wybrane aspekty rozwoju oraz funkcjonowanie dzieci i młodzieży w kontekście globalnych transformacji

– ks. prof. Paweł Mąkosa – KUL – Wiara bez granic. Katecheza emigracyjna w obliczu wyzwań i szans

– ks. dr hab. Tomasz Kopiczko – UKSW – Przełamując granice. Innowacyjne drogi katechezy dorosłych

W czasie dyskusji uczestnicy zebrania dzielili się swoimi osobistymi doświadczeniami i przeżyciami oraz radościami i problemami. Poszukiwali jeszcze skuteczniejszych form i sposobów pracy duszpasterskiej i formacyjnej oraz dotarcia do innych.

Specjalnymi gośćmi byli przedstawiciele telewizji EWTN Polska – ks. Piotr Wiśniowski dyrektor oraz Pan Iwo Bender przedstawiciel telewizji EWTN na Europę Wschodnią. Przedstawiali swoją pracę oraz zachęcali do współpracy środowiska emigracyjne.

W sobotni wieczór mieli okazję spotkania Prezesa Rady Polonii Świata, Pana Jarosława Narkiewicza pochodzącego z Litwy.  Jest on znanym działaczem polonijnym zaangażowanym bardzo żywo w życie Polaków mieszkających na Litwie.

Przedstawiciele PRDE uczestniczyli we Mszy Świętej koncelebrowanej w Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie i Kościele Ducha Świętego. W Godzinie Miłosierdzia modlili się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przed cudownym obrazem Jezusa Miłosiernego. W ostatni dzień zebrania odwiedzili oni Hospicjum błogosławionego Michała Sopoćki, w którym posługuje Siostra Michaela Rak ze Zgromadzenia Jezusa Miłosiernego.

Z wdzięcznością wspominają niezwykle serdeczne przyjęcie na ziemi wileńskiej przez miejscowych duszpasterzy: Ks. Wojciecha Górlickiego, proboszcza Parafii św. Piotra i Pawła oraz Ks. Szymona Wikło, Proboszcza Kościoła Ducha św..

Polonijna Rada Duszpasterska Europy zrzesza kilkadziesiąt osób – duchownych, sióstr zakonnych i świeckich, reprezentujących duszpasterstwo polskojęzyczne w krajach europejskich. Jej przewodniczącym jest Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, Ksiądz Biskup Piotr Turzyński.

Biuro Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej/ BP KEP

NO COMMENTS