Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Odszedł człowiek głębokiej wiary i mądrości, który w swojej pracy naukowej doskonale realizował postulat komplementarności fides et ratio – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w kondolencjach po śmierci prof. Stanisława Grygiela, przyjaciela i bliskiego współpracownika św. Jana Pawła II.

Publikujemy pełny tekst kondolencji:

Warszawa, dnia 20 lutego 2023 roku

KONDOLENCJE
ABP. STANISŁAWA GĄDECKIEGO PRZEWODNICZĄCEGO
KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
PO ŚMIERCI PROF. STANISŁAWA GRYGIELA

Z wielkim smutkiem przyjąłem informację o śmierci pana prof. Stanisława Grygiela, wielkiego myśliciela, filozofa i filologa, wykładowcy na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie, Papieskim Instytucie Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie, Papieskim Instytucie im. Jana Pawła II w Waszyngtonie oraz w Lugano, w Szwajcarii, założyciela Polskiego Instytutu Kultury Chrześcijańskiej przy Fundacji im. Jana Pawła II w Rzymie, współzałożyciela i długoletniego dyrektora kwartalnika „Il Nuovo Areopago”, wcześniej redaktora miesięcznika „Znak”, członka European Academy of Sciences and Arts, Akademii Filozoficznej w Argentynie oraz Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, konsultora Konferencji Episkopatu Polski podczas synodu biskupów na temat małżeństwa i rodziny, ucznia i doktoranta oraz przyjaciela św. Jana Pawła II.

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski pragnę złożyć szczere kondolencje rodzinie i najbliższym, których dotknęła ta śmierć oraz zapewnić o mojej duchowej bliskości i modlitwie.

Odszedł człowiek głębokiej wiary i mądrości, który w swojej pracy naukowej doskonale realizował postulat komplementarności fides et ratio, bazując na Objawieniu, jako niezawodnym źródle poznania prawdy o człowieku i świecie. Objawienie, które stało się ostatecznie udziałem człowieka za pośrednictwem Wcielonego Słowa, wyznaczało dla prof. Grygiela hermeneutyczny szlak poszukiwania zasady i celu zarazem, które ostatecznie można odnaleźć tylko w miłości Boga. «Dla człowieka,  który zawierza się pracy Boga, a więc własnemu byciu „darem Bożym” (J 4, 10), wszechświat i historia, jaką jest osoba ludzka, stają się zrozumiałą i sensowną rzeczywistością. Do jej prawdy dochodzi się drogą wytyczaną przez wiarę, nadzieję i miłość. Jest to droga wolności. Prawda i droga wolności prowadząca do niej są darem Miłości, którą jest Bóg».

Ufamy, że Chrystus – Pan życia powołał go do społeczności świętych.

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski