(Polski) Konferencja „Wychowanie drogą do niepodległości. Wczoraj, dziś i jutro”

0
1347

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Czasy zaborów pokazały, że odzyskanie niepodległości było możliwe dzięki wychowaniu, które zostało przekazane w rodzinach – podkreślił ks. Andrzej Lubowicki – asystent generalny KSM podczas dzisiejszej konferencji „Wychowanie drogą do niepodległości. Wczoraj, dziś i jutro”. Konferencja wpisuje się w wydarzenia związane z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Podczas spotkania próbowano odpowiedzieć na pytania: co było kluczem do patriotyzmu, poświęcenia i odwagi u tych młodych, którzy poświęcili swoje życie za Ojczyznę, bliskich i przyjaciół. „Współcześnie także jest potrzeba wychowania do niepodległości. Kluczem do tego jest rodzina, która tak jak w czasach zaborów stała się Szkołą i Kościołem domowym, tak dzisiaj potrzebuje wsparcia Państwa i Kościoła w tej doniosłej roli formowania i wychowania młodego pokolenia. Istnieje dziś konieczność tej współpracy w służbie rodzinie” – dodał ks. Andrzej Lubowicki.

Wśród prelegentów znaleźli się m.in.: dr Piotr Wołochowicz, dr hab. Józef Brynkus, dr Jerzy Kołodziej, ks. dr Krzysztof Mielnicki. W panelu dyskusyjnym udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej i świata kultury.

Podczas konferencji swoją premierę miała najnowsza książka wydana przez wydawnictwo KSM Gotów „Rodzina w edukacji domowej”, która jest ważnym, merytorycznym głosem poruszającym zagadnienie tej coraz popularniejszej formy nauki. „Edukacja domowa była pierwszą linią frontu w walce o niepodległość. To specyficzna atmosfera polskich domów kształtowała patriotyzm, a dużą rolę odgrywało wychowanie religijne” – podkreślał podczas swojego wykładu dr hab. Józef Brynkus.

 Konferencję patronatemnarodowym objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, a patronatem honorowym przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki.

Organizatorzy konferencji: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i Stowarzyszenie Edukacji w Rodzinie.

KSM

Edukacja drogą do ku niepodległości. Konferencja KSM.

NO COMMENTS