(Polski) Kongres Młodzieży Polonijnej online (relacja)

0
703

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W sobotę, 19 czerwca odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Kongres Młodzieży Polonijnej online. Tym razem pod hasłem: „Z szacunkiem, współczuciem i delikatnością (KKK 2358)”. W Kongresie wzięli udział przedstawiciele młodzieży polonijnej z Anglii, Belgii, Francji, Grecji, Irlandii, Kanady, Niemiec, Polski, Białorusi, Ukrainy, Szkocji, Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoch i Australii. Spotkanie poświęcone było tematyce orientacji seksualnej.

Hasło przewodnie  spotkania odwoływało się do zdania z Katechizmu Kościoła Katolickiego stwierdzającego, iż osoby homoseksualne powinno być traktowane z szacunkiem, miłością i delikatnością. Gościem młodych była dr Jolanta Próchniewicz (psycholog i teolog; członek Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich), która w swoim wystąpieniu pt. „Orientacja czy dezorientacja” podjęła tematykę związaną z homoseksualizmem. Następnie przedstawiciele Fundacji Strumienie Życia podzielili się swoimi świadectwami.

Bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej przedstawił stanowisko Kościoła dotyczące osób homoseksualnych i ich miejsce we wspólnocie Kościoła katolickiego. W dalszej części spotkania uczestnicy Kongresu zadawali pytania, na które opowiadała dr Jolanta Próchniewicz, bp Wiesław Lechowicz i przedstawiciele Fundacji oraz spotkali się w mniejszych grupach. W trakcie tych spotkań podejmowano zagadnienia związane z tematyką Kongresu.

W programie znalazł się także czas na wspólny śpiew i modlitwę, którą tym razem animowała grupa ze Wschodu.

Podsumowując spotkanie Kongresowe, bp Wiesław Lechowicz zachęcił młodych do włączenia się w różne proponowane inicjatywy, jedną z nich jest konkurs na logo i hymn Kongresu oraz wyjazd młodzieży polonijnej na Kongres Eucharystyczny do Budapesztu.

Biskup zaprosił młodzież polonijną na kolejne spotkanie, które w związku ze zbliżającymi się wakacjami odbędzie się 16 października.

Kongres Młodzieży Polonijnej online – “Spotkanie LIVE” odbywają się co 2 miesiące i są stałą formą kontaktu i duszpasterstwa młodych ze środowisk polonijnych z całego świata.

Organizatorzy zapraszają młodzież polonijną do przysyłania uwag i propozycji, by spotkania kongresowe były jak najbardziej interesujące i odpowiadały na ich zapotrzebowania.

Więcej informacji o Kongresach online i relacje z wcześniejszych spotkań na: facebook.com/KongresMlodziezyPolonijnej/www.emigracja.episkopat.pl

RELACJE Z WCZEŚNIEJSZYCH KONGRESÓW

Zobacz także: 

Podcast Zapytaj Boga Dlaczego

Fundacja Strumienie Życia

Dr Jolanta Próchniewicz: homoseksualizm wynika z pewnych deficytów na etapie wcześniejszego życia

NO COMMENTS