Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Pod hasłem “Bóg, Honor, Ojczyzna” odbędzie się konferencja prasowa, którą Duszpasterstwo Emigracji Polskiej oraz Fundacja Instytut Mediów organizują w czwartek 29 grudnia o godz. 10.00 na platformie Zoom. Konferencja prasowa będzie poświęcona Kongresowi Młodzieży Polonijnej.

Link do wydarzenia:

https://us06web.zoom.us/j/4798540774?pwd=ck92UUVMeWJhVXcvT0RPSGl1K1pIZz09

Plan konferencji:

  1. bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej – „Z przeszłości w przyszłość Kongres Młodzieży Polonijnej”;
  2. Sławomir Kowalski, dyr. Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w MSZ – „Pamiętajmy o młodzieży”;
  3. Aleksandra Samula – KMP w aspekcie wartości patriotycznych;
  4. Młodzi Ambasadorami Polski – warsztaty dziennikarskie;
  5. Ogłoszenie wyników konkursu „Kocham Polskę” – wypowiedzi laureatów;
  6. Zakończenie i pytania.

Konferencja prasowa będzie poświęcona Kongresowi Młodzieży Polonijnej, który odbywa się obecnie w formie online. Uczestniczy w nim młodzież z całego świata. Inicjatywa ta stanowi kontynuację kongresów, które się odbyły w latach 2016-2021. Obecnie kongres jest prowadzony w szerszej formule. Celem KMP oraz jego poszczególnych obszarów jest wsparcie aktywności młodych ludzi w ich środowiskach lokalnych, budzenie aktywności apostolskiej, obywatelskiej i patriotycznej, bowiem każdy człowiek ma swoje środowisko życia wraz z jego historią. Realizowane inicjatywy mają także służyć integracji młodzieżowych środowisk polonijnych, wymianie doświadczeń, wypracowaniu płaszczyzn współpracy.

Dzięki formule on-line w KMP uczestniczy młodzież z całego świata. Podczas takich spotkań młodzież opowiada, z jakimi wyzwaniami spotykają się młodzi katolicy-Polacy
i dzielą się wiedzą, jak ukształtowane są środowiska polonijne w ich obecnym kraju zamieszkania. Dzięki temu kongres staje się źródłem inspiracji i wiedzy o tym, jak działają środowiska polonijne, jakie mają potrzeby (także w zależności od położenia geograficznego – wschód, zachód, czy rodzaju emigracji – dawna czy dzisiejsza itp.).  Dzieląc się wspólnymi wartościami takimi, jak patriotyzm i wiara młodzi szybko znajdują nić porozumienia, co owocuje także kontaktami poza kongresem, wymianą doświadczeń i przeszczepianiem inicjatyw z jednych krajów do innych lub podejmowaniu inicjatyw międzynarodowych – np. takich jak kongres.

Duszpasterstwo Emigracji Polskiej / BP KEP