(Polski) 9 czerwca – święcenia biskupie biskupa nominata Szymona Stułkowskiego

0
1593

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Ks. Szymon Stułkowski, mianowany 24 maja biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej, przyjmie sakrę biskupią w niedzielę Zesłania Ducha Świętego, 9 czerwca 2019 r., o godz. 15.00 w katedrze poznańskiej. Głównym konsekratorem będzie abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Nuncjatura Apostolska w Polsce 24 maja 2019 r. ogłosiła decyzję Ojca Świętego Franciszka o mianowaniu ks. Szymona Stułkowskiego, rektora Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej i przydzieleniu mu stolicy tytularnej Tabalta.

Bp Stułkowski przyjmie sakrę biskupią w niedzielę, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego 9 czerwca w katedrze poznańskiej. Głównym konsekratorem będzie metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, a współkonsekratorami poznańscy biskupi pomocniczy ‒ Grzegorz Balcerek i Damian Bryl.

Jako hasło swojej posługi biskupiej ks. Szymon Stułkowski wybrał słowa „Vos autem dixi amicos” (nazwałem was przyjaciółmi). Hasło pochodzi z liturgii Eucharystii dnia ogłoszenia nominacji i wyraża zaufanie do Słowa Bożego odczytywanego w Kościele na co dzień. W herbie biskupim znalazła się m.in. muszla z kroplami wody – symbol chrztu.

>>opis herbu i hasło posługi

Ks. Szymon Stułkowski urodził się 21 lutego 1961 r. w Rokietnicy. Ochrzczony został 5 marca 1961 r. w Cerekwicy k/Poznania.

W latach 1980-1986 odbywał formację w Arcybiskupim Seminarium Duchownym i studia na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 15 maja 1986 r. w Poznaniu.

W latach 1986-1988 był wikariuszem parafii pw. św. Marcina w Konarzewie. W latach 1988-1993 był wikariuszem w parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu. W latach 1994-2000 był wikariuszem parafii św. Antoniego we Wiedniu. W tym czasie odbył też studia doktoranckie na Uniwersytecie Wiedeńskim. W latach 2000-2001 był duszpasterzem akademickim w parafii pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Poznaniu. W 2001 r. obronił we Wiedniu pracę doktorską w zakresie teologii pastoralnej.

W archidiecezji poznańskiej pełnił funkcję diecezjalnego duszpasterza rodzin, pracował w redakcji „Katechety”, był adiunktem na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, oraz kierował referatem duszpasterstwa ogólnego i specjalistycznego w Kurii Metropolitalnej.

W latach 2006-2016 pełnił funkcję sekretarza Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski.

W chwili powołania na biskupa pomocniczego pełnił funkcję rektora Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.

Zna język niemiecki.

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej

fot. archpoznan.pl

www.archpoznan.pl/ BP KEP

NO COMMENTS