Trumna z ciałem śp. abpa Zygmunta Zimowskiego zatrzymała się w rodzinnym Kupieninie na Powiślu Dąbrowskim. Przy drodze od początku wsi do miejscowej kaplicy, ludzie zapalili znicze. W ostatnim pożegnaniu uczestniczyła rodzina, biskupi, licznie zgromadzeni kapłani i mieszkańcy wsi. Ciało abp. Zygmunta Zimowskiego spocznie we wtorek w katedrze w Radomiu.

Barbara Brożek, sołtys Kupienina, mówi, że abp Zimowski stworzył wiele dzieł w rodzinnej wsi. Pomagał starszym i dzieciom. Z jego inicjatywy powstał Dom Radosnej Starości i kaplica. Obok jest też ośrodek i szkoła dla dzieci niepełnosprawnych.

“Był człowiekiem dla wszystkich, młodzi go uwielbiali. Pamiętał o nas zawsze. Tak jak On stworzył u nas miejsce pamięci o św. Janie Pawle II, teraz my chcemy stworzyć miejsce pamięci o Arcybiskupie, żeby pamięć o Nim trwała przez następne pokolenia” – dodaje pani sołtys.

Miejscowa kaplica, gdzie odbyły się niedzielne uroczystości, powstała właśnie z inicjatywy przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo – metropolita częstochowski, wieloletni przyjaciel Zmarłego.

W homilii abp Depo mówił o licznych zasługach abp. Zimowskiego i dodał, że zawsze kochał On Kościół i Polskę. Metropolita Częstochowski wspominał też ostatnie spotkanie z abp. Zimowskim w sobotę, 9 lipca, w szpitalu w Dąbrowie Tarnowskiej. – Trzymając Go za ręce zapewniałem o modlitwie przed obliczem Maryi Jasnogórskiej, udając się na pielgrzymkę Radia Maryja. Abp Zimowski powiedział: „Przez ręce Maryi zawierzam wszystkie środowiska, w których wzrastałem, począwszy od rodziców. Jezusowi Miłosiernemu przez ręce Maryi – zawierz, a ja Was błogosławię”.

Wolą rodziny Zmarłego było, by nie kupować kwiatów i wieńców na uroczystości pogrzebowe w Mędrzechowie i Kupieninie. Ci, którzy chcieli mogli złożyć ofiarę na Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy im. Jana Pawła II w Kupieninie. Wielkim marzeniem arcybiskupa było wybudowanie w Kupieninie zespołu placówek, w których objęto by kompleksową opieką niepełnosprawne dzieci i osoby dorosłe. Pierwszym etapem tej inwestycji było pozyskanie terenu, wmurowanie kamienia węgielnego oraz otwarcie Sali Pamięci patrona Szkoły Św. Jana Pawła II.

Staraniem Arcybiskupa powstał też w Kupieninie Dom Radosnej Starości im. Jana Pawła II, który działa od 1996 roku i obejmuje opieką ok. 70 osób.

W poniedziałek, już w Radomiu, o 18:30 nastąpi wprowadzenie trumny z ciałem arcybiskupa Zimowskiego do katedry radomskiej, gdzie o 19:00 rozpocznie się Msza Św. Pogrzeb odbędzie się we wtorek. Uroczystości rozpocznie Msza Święta o 11:00 w katedrze radomskiej. Ciało abp. Zygmunta Zimowskiego spocznie w kaplicy katedry w Radomiu.

KAI

NO COMMENTS