Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Ufam, że czas obrad przyczyni się do dalszego pogłębiania braterskich więzi pomiędzy naszymi narodami – napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w liście do organizatorów i uczestników Międzynarodowej  Konferencji „Pamięć i Nadzieja”. Spotkanie w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu jest poświęcone postawom Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej.

Słowa pozdrowienia dla organizatorów i uczestników Międzynarodowej Konferencji „Pamięć i Nadzieja” abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przesłał na ręce o. Tadeusza Rydzyka CSsR, dyrektora Radia Maryja.  Nie mogąc osobiście uczestniczyć w spotkaniu, zapewnił o duchowej łączności i podziękował za podjęcie trudu zorganizowania tego wydarzenia.

„Wyrażam głębokie przekonanie, że czas obrad – którym towarzyszy hasło Pamięć i nadzieja – zaowocuje wydatnie, pogłębiając refleksję nad naszą historią – naznaczoną cierpieniem, ale i obfitującą w jasne przykłady bohaterskich postaw. Ufam też, że przyczyni się on do dalszego pogłębiania  braterskich więzi pomiędzy naszymi narodami” – napisał Przewodniczący Episkopatu.

Konferencja „Pamięć i Nadzieja” w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu rozpoczęła się w niedzielę 26 listopada po godz. 13.15. Poprzedziła ją Msza św. sprawowana w południe w kaplicy Pamięci Męczenników Polskich.

Oprócz świadków uratowanych przez Polaków w czasie Holokaustu, w konferencji biorą udział m.in. przedstawiciele polskiego rządu. Spotkanie zostało zorganizowane przez Instytut im. św. Jana Pawła II „Pamięć i Tożsamość” działający przy Fundacji Lux Veritatis oraz Fundację From The Depths przy współpracy Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Publikujemy treść listu:

Poznań, dnia 26 listopada 2017 roku
N. 7009/2017

Wielce Czcigodny Ojcze Dyrektorze!

Z radością przyjąłem wiadomość o dzisiejszym, organizowanym w Toruniu, Sympozjum Polsko–Żydowskim. Nie mogąc, niestety, osobiście uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu, przesyłam słowa pozdrowienia dla Szanownych Gości, Organizatorów i wszystkich Uczestników. Zapewniam też o mojej duchowej łączności i z serca płynących najlepszych życzeniach.

Wyrażam głębokie przekonanie, że czas obrad – którym towarzyszy hasło „Pamięć i nadzieja” – zaowocuje wydatnie, pogłębiając refleksję nad naszą historią – naznaczoną cierpieniem, ale i obfitującą w jasne przykłady bohaterskich postaw. Ufam też, że przyczyni się on do dalszego pogłębiania braterskich więzi pomiędzy naszymi narodami.

Gratulując Organizatorom i Prelegentom wartościowego przedsięwzięcia, jakim jest Sympozjum, dziękuję za podjęty przy tej okazji trud. Wszystkim Uczestnikom spotkania życzę wielu sił duchowych i fizycznych na każdy dzień.

 + Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Zdjęcie ilustracyjne: Tomasz Strąg/ www.radiomaryja.pl