(Polski) List przewodniczącego KEP do Ambasadora Palestyny

21-10-2023
304

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Rzym, dnia 21 października 2023 roku

Szanowny Panie Ambasadorze,

uprzejmie dziękuję za list z dnia wczorajszego (Nota: Gen 101/2023) dot. publikacji Oświadczenia Konferencji Episkopatu Polski na temat sytuacji w Ziemi Świętej.

Śmierć, zadawana w wyniku działań wojennych lub terrorystycznych niewinnym cywilom – bez względu na religię, narodowość i pochodzenie ofiar – jest zawsze wielką tragedią i niesprawiedliwością. Dlatego właśnie – w opublikowanym Oświadczeniu – odnieśliśmy się zarówno do izraelskich ofiar Hamasu, jaki i do cywilnych ofiar tego konfliktu ze strony Palestyńczyków, które nie mają nic wspólnego z terrorystycznymi działaniami Hamasu.
Napisaliśmy: “Modlitwą ogarniamy także wszystkie ofiary, zwłaszcza cywilne, po stronie palestyńskiej (w szczególności dzieci i kobiety)”.

Potępiamy również ataki na miejsca kultu religijnego, w tym na chrześcijańskie świątynie. Wraz z Patriarchami i Głowami Kościołów Jerozolimy wzywamy społeczność międzynarodową, aby wypełniła obowiązek ochrony ludności cywilnej.

Raz jeszcze, proszę przyjąć moje zapewnienia o współczuciu i modlitwie w intencji wszystkich palestyńskich ofiar wojny na Bliskim Wschodzie.

Wczorajsze Oświadczenie KEP było reakcją na zmasowany atak terrorystyczny organizacji Hamas, wymierzony w cywilną ludność izraelską, a nie w reakcji na działania Państwa Palestyny, wobec którego żywimy głęboki szacunek i uznanie.

Konferencja Episkopatu Polski prosi Boga o sprawiedliwy pokój między Izraelem a Palestyną, których współpraca i zgodne współżycie winny stać się przykładem tego, jak pokonywać nawet – zda się – niepokonalne trudności.

Modlimy się o gotowość do przebaczenia darowanego i ofiarowanego – zarówno ze strony Izraela, jak i Palestyny – które jest podstawowym warunkiem pojednania o pokoju.

Z wyrazami szacunku,

✠ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

___________________
Szanowny Pan
Mahmoud KHALIFA
Ambasador Państwa Palestyny