Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

„Chrześcijanie i muzułmanie: promotorzy miłości i przyjaźni” – to hasło pod jakim w piątek, 26 stycznia, odbyły się obchody XXIV Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Centralne obchody miały miejsce w Łodzi, w budynku Wyższego Seminarium Duchownego.

Uczestników tegorocznych obchodów Dnia Islamu w Łodzi powitał bp Henryk Ciereszko, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Konferencji Episkopatu Polski. „Dni Islamu mają za zadanie szerzenie idei dialogu i wzajemnemu zbliżeniu, poznawaniu chrześcijaństwa i islamu. Istniejących w nich zwyczajów, a także przezwyciężaniu uprzedzeń, które niejednokrotnie rodzą się. Pragniemy pokazywać to co łączy, a nie dzieli nasze obie społeczności. Spotkania te mają charakter modlitewny”- mówił duchowny.

Kard. Grzegorz Ryś wskazywał, że temat dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego jest bliski. „Do tworzenia braterskiego świata, tym co motywuje chrześcijan i muzułmanów jest ich religia. To że jesteśmy ludźmi wierzącymi powinno nam dodawać motywacji, aby ten świat czynić braterskim” – mówił Metropolita Łódzki. Dalej powołując się na encyklikę „Fratelli tutti” Papieża Franciszka, Kardynał mówił, że braterstwo jest możliwe wtedy, kiedy ludzie zachowują swoją różnorodność i po każdej stronie jest pragnieniem przyjąć od drugiej strony tego, co jest najlepsze.

W kolejnej części można było wysłuchać dwóch wystąpień- strony chrześcijańskie i muzułmańskiej. W pierwszym ks. prof. Kubacki mówił o „Dokumencie o ludzkim braterskie dla pokoju światowego i współistnienia” podpisanym przez papież Franciszek oraz wielkiego imama szejka Ahmada al-Tayyeba.

„Dokument ten miał stanowić zachętę do pojednania i braterstwa między wszystkimi wierzącymi, a także między wierzącymi i niewierzącymi oraz wszystkim ludźmi dobrej woli. Papież i wielki imam mieli świadomość, że jeżeli nie będzie pokoju między chrześcijanami i muzułmanami, pokoju miedzy wielkimi religiami, to nie będzie pokoju na świecie. Dostrzegali oni wartość tego dialogu i byli w niego głęboko zaangażowani”- powiedział duchowny.

W drugim wystąpieniu dr Bogusław Zagórski wskazywał na to, dlaczego tak wiele niechęci jest do uchodźctwa. „Skąd to się bierze? Chyba nikt nie zapoznał się z tym przekazem jaki płynie z dokumentu o ludzkim braterskie dla pokoju światowego i współistnienia. Religia zbyt często służy doraźnym celom politycznym i jest wykorzystywana nie po to, aby łączyć ludzi, tylko żeby ich dzielić” – wskazywał dr Zagórski.

Na zakończenie spotkania miała miejsce odczytanie fragmentu z Pisma Świętego i z Koranu, a także wspólna modlitwa chrześcijańsko-muzułmańska.

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 r. z inicjatywy Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów działa od 1997 r. i stawia sobie za cel propagowanie dialogu między wyznawcami tych dwóch religii w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Jest organizacją oficjalnie uznaną przez Konferencję Episkopatu Polski.

To z jej inicjatywy każdego roku w Polsce obchodzony jest Dzień Islamu w Kościele katolickim, który został wpisany do oficjalnego kalendarza Kościoła w naszym kraju. Na czele Rady stoją: prof. Agata Skowron-Nalborczyk, współprzewodnicząca ze strony katolickiej i Rafał Berger, współprzewodniczący ze strony muzułmańskiej. Sekretarzem generalnym Rady jest Grzegorz Olszewski.

www.archidiecezja.lodz.pl/ BP KEP

NO COMMENTS