Pięć rodzin z Podkarpacia zostało dziś uhonorowanych medalami “Sprawiedliwy wśród narodów świata”. Odznaczenia wręczyła ich krewnym ambasador Izraela w Polsce Anna Azari. Uroczystość odbyła się w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej k. Łańcuta.

Odznaczeni zostali: Anna i Andrzej Antonikowie, Marianna i Jan Gac, Weronika i Franciszek Łyda, ks. Gabriel Marszałek oraz Maria i Piotr Węglowscy.

Rodzina Antoników we wsi Lisie Jamy k. Lubaczowa przez dwa lata ukrywała małżeństwo Brochów oraz ich syna i siostrzenice. Dyplom i medal odebrała wnuczka Antoników.

W domu Marianny i Jana Gaców z Zarzecza k. Zamościa schronienie znalazła Sara Sabina Fizik. Uratowana przyjechała na poniedziałkową uroczystość ze swoją rodziną z Izraela. Wyróżnienie odebrał wnuk małżeństwa Gaców.

Weronika i Franciszek Łyda w Krzeszowie k. Niska od 1942 roku do zakończenia wojny ukrywało rodzeństwo Abrahama, Elżbietę i Marię Westrajchów. Odznaczenie odebrała wnuczka wyróżnionych.

Medal odebrał również siostrzeniec ks. Gabriela Marszałka. Kapłan m.in. Borowicach k. Lwowa ukrywał Ginę Diamant.

Z kolei Maria i Piotr Węglowscy z Zawady k. Dębicy ukrywali żydowskie małżeństwo Neszke i Szlomo Taubów. Kryjówka została przygotowana w piwnicy pod oborą. W 2001 r. syn ocalałych napisał do Yad Vashem: „Nie znajduję słów, by wyrazić swoją wdzięczność dla odwagi i poświęcenia państwa Węglowskich, którzy uratowali moich rodziców. Ryzykowali nie tylko swoim życiem, ale również życiem swojej, wówczas czteroletniej córki Barbary”. Medal odebrała córka odznaczonych Zofia.

Wręczając medale ambasador Anna Azari stwierdziła, że sprawiedliwi są „świętymi naszych czasów”.

W wydarzeniu wzięło udział prawie 200 przedstawicieli szkół z Tel Awiwu w Izraelu oraz uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych w Rzeszowie.

Sprawiedliwy wśród Narodów Świata to odznaczenie ustanowione przez izraelski parlament w 1953 r. jako hołd dobroczyńcom, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów podczas Holokaustu. Nadawane jest przez Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Zagłady Yad Vashem w Jerozolimie.

pab / Markowa (KAI)