Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

23 grudnia w Józefowie odbyła się wigilia dla przyjaciół Caritas przebywających w Ośrodku dla Cudzoziemców w Lininie. Wolontariusze Caritas Polska wspólnie z Jezuickim Centrum Społecznym, Wspólnotą św. Jana Apostoła oraz Dunaj Instytut Dialogu zaprosili do stołu rodziny z Afganistanu i Czeczeni.

Wolontariusze Caritas Polska przez ostatnie pół roku odwiedzali regularnie podopiecznych w Lininie. Takiego spotkania nie mogło zabraknąć również z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

– Rozpoczęliśmy wyjazdy do Linina, aby stworzyć okazję do spotkania. W każdy czwartek lub niedzielę odwiedzamy dzieci i młodzież, które tam przebywają. Chcemy ich poznać, abyśmy nie mówili o tym, że w ośrodku są uchodźcy, ale widzieli w nich konkretne osoby. Organizujemy wspólne mecze, międzynarodowe gotowanie, malowanie, warsztaty taneczne. W świątecznym czasie chcieliśmy zaprosić naszych przyjaciół na polską wigilią– mówi o. Cordian Szwarc OFM, Zastępca Dyrektora Caritas Polska.

Zgodnie z polską tradycją podczas wieczoru nie zabrakło dwunastu potraw, wspólnego kolędowania czy prezentów przygotowanych przez partnerów Caritas Polska. Na stołach zapłonęły świece Caritas. Nawiązując do narodzin Jezusa Chrystusa w stajence, spotkanie odbyło się w pięknie przystrojonej stodole, przy ciepłym ognisku, dzięki życzliwości franciszkanów z Józefowa. Ucztę w postaci tradycyjnych wigilijnych potraw przygotowywali wolontariusze, z wielkim udziałem grupy “Zupa na Granicę”, natomiast kolędnicy ze wspólnoty św. Jana grali i śpiewali gościom, angażując ich w zabawy i dostarczając ogromnej radości.

– Chcemy przypomnieć, że każdy człowiek jest bardzo ważny. To czas otwierania naszego serca na to, co jak powiedział Papież Franciszek jest inne, na to co do tej pory było dalekie, a dzisiaj jest bliskie – dodaje br. Cordian Szwarc.

Więcej o działaniach Caritas Polska na rzecz migrantów i uchodźców na stronie caritas.pl/migranci.

Caritas Polska

Fot. Caritas Polska