Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W ostatnim dniu maja abp Marek Jędraszewski przewodniczył na Jasnej Górze modlitwie w intencji Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów, które odbędzie się w październiku br. w Rzymie. W homilii metropolita krakowski podkreślił, że Maryja jest przewodniczką na drogach realizacji celów synodu, jakimi są zrozumienie i pogłębienie prawdy o „komunii, uczestnictwie i misji” w Kościele.

Na początku homilii abp Marek Jędraszewskie przywołał genezę historii święta Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła. W tym kontekście zwrócił uwagę na paralelę między Maryją – matką Jezusa, a Maryją będącą matką dla całego Kościoła. – Matka Kościoła, bo kocha Kościół – tak jak każda matka kocha swoje dzieci. Kocha, a zatem troszczy się; jest przy najbardziej znaczących, ale też wydawałoby się drobnych zdarzeniach składających się na życie Jej dzieci – mówił metropolita krakowski. 

Przypomniał, że dzisiejsza Msza św. na Jasnej Górze sprawowana jest w intencji trwającego Synodu Biskupów, którego hasło brzmi „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”. Arcybiskup zaznaczył, że dzisiejsze święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny rzuca szczególne światło na to, czym jest komunia. – Komunia to coś więcej niż wspólnota – podkreślał metropolita krakowski. – Komunia to szczególne zgromadzenie, które ma miejsce pośród ludzi wierzących odpowiadających na inspirację, na wezwanie Ducha Świętego – dodawał wskazując na postawę Maryi, która z pośpiechem udała się do Elżbiety, w domu której wybrzmiał dialog będący „komunią osób” poddających się inspiracjom Ducha Świętego. – Komunia osób spotykających się pod natchnieniem Ducha Świętego musi zawierać uwielbienie Boga – mówił arcybiskup cytując hymn Magnificat.

Odwołując się do słowa „uczestnictwo” abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na obecność Maryi w życiu Świętej Rodziny i innych ludzi (np. podczas wesela w Kanie Galilejskiej), ale przede wszystkim w momencie, kiedy na Golgocie dokonywało się dzieło odkupienia i zbawienia. – Miała w sobie tyle matczynej odwagi, hartu ducha, by na przekór nienawiści wielkich tego świata stanąć pod drzewem hańby, przy umierającym Jej dziecku. Bo matka nigdy nie opuści swojego dziecka – nawet w tak dramatycznych chwilach – mówił metropolita krakowski podkreślając, że to pod krzyżem Maryja usłyszała Swoje szczególne posłannictwo wobec Kościoła, gdy umierający Jezus, wskazując na Swojego ucznia Jana powiedział: oto Twój syn. – W osobie Jana stali tam, i stoją wszyscy ci, którzy dopiero pojawią się na świecie, a którzy uwierzą, że Jezus z Nazaretu jest prawdziwie Bożym Synem, którego Ojciec zesłał nam, abyśmy mieli nadzieję życia wiecznego – dodawał. – Uczestniczy odtąd jak nikt inny w życiu Kościoła, w jego lękach, obawach, ale także nadziejach i radościach. Jest obok – podkreślał arcybiskup.

 

Mówiąc o słowie „misja” abp Marek Jędraszewski wskazał na wspólną modlitwę Apostołów i Maryi w dniu Pięćdziesiątnicy. Zwrócił uwagę na radość i matczyną dumę Matki Bożej, gdy po zesłaniu Ducha Świętego uczniowie otwarli na oścież drzwi Wieczernika. Zaznaczył, że można też sobie wyobrazić, gdy – realizując Jezusowe wezwanie do ewangelizacji – przed wyjściem na cały świat przychodzili do Maryi po błogosławieństwo, „by była z nimi, by za nich się modliła, by mogli wracać swoimi sercami do jej matczynego serca i mieć poczucie, mimo odległości, że Ona jest z nimi – Matka Kościoła, Matka tych wszystkich, którzy zostali posłani”.

Podsumowując, arcybiskup podkreślił, że Maryja jest przewodniczką na drogach realizacji celów synodu, jakimi są zrozumienie i pogłębienie prawdy o „komunii, uczestnictwie i misji” w Kościele. – Módlmy się, by wszyscy zgromadzeni na synodzie, zapatrzeni w Najświętszą Maryję Pannę, odkrywali to wielkie dzieło, jakie stoi przed nami teraz, by Kościół najbliższych lat i dziesięcioleci, i wieków odkrywał nowe pokłady tajemnicy, które w nim tkwią, głosząc światu z wielką mocą, ale także i skutecznością to, że Jej Syn jest prawdziwie Alfa i Omega, Początek i Koniec, nasz odkupiciel i zbawiciel – zakończył.

W ostatnim dniu maja, w sanktuariach maryjnych na całym świecie odbywają się modlitwy wspierające przygotowania do sesji Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów, która odbędzie się w październiku br. w Rzymie. Do modlitwy w tej intencji zachęcił Ojciec Święty Franciszek po modlitwie Regina Caeli w niedzielę 28 maja.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Zdjęcie: Biuro Prasowe Jasnej Góry

Zobacz też: Relacja na stronie Jasnej Góry