Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski 31 grudnia o godz. 18.00 w katedrze  poznańskiej będzie przewodniczył Mszy św. na zakończenie Roku Pańskiego 2018.

***
Ostatni dzień roku kalendarzowego przypada w dniu św. Sylwestra. Imię Sylwester nosiło trzech papieży. Chwały ołtarzy dostąpił pierwszy z nich. Pontyfikat św. Sylwestra I trwał 21 lat i 11 miesięcy. Sylwester I urodził się w drugiej połowie III wieku w Rzymie. Biskupem Rzymu został wybrany 31 grudnia 314 r. Za czasów jego pontyfikatu odbyło się m.in. pierwsze w historii Kościoła zgromadzenie episkopatu (I sobór powszechny) w 325 r. W 330 r. cesarz Konstantyn (311-337) ufundował dla rzymskiej gminy chrześcijańskiej m.in. Bazylikę św. Piotra na Wzgórzu Watykańskim i Bazylikę Zbawiciela na Lateranie. Papież Sylwester I dokonał uroczystej konsekracji tych Bazylik i od tego czasu każdą świątynię konsekrowano w podobny sposób. Papież Sylwester I zmarł 31 grudnia 335 r. Jego święto obchodzi się od V wieku. Grecy obchodzą je 2 stycznia. Śmiertelne szczątki Papieża spoczęły w Katakumbach św. Pryscylli, gdzie w VII w. wystawiono ku jego czci bazylikę.

Ikonografia przedstawia św. Sylwestra w papieskim stroju pontyfikalnym lub jako papieża w tiarze i czerwonym płaszczu. Jego atrybutami są: kościół, księga, trzyramienny krzyż, paliusz, tiara, wąż z książką, smok u stóp.

www.brewiarz.pl/archpoznan.pl

NO COMMENTS