Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Warsztaty artystyczne, kulinarne, ekologiczne, a nawet kosmiczne – to tylko niektóre z atrakcji czekających na uczestników tegorocznej Wakacyjnej Akcji Caritas, organizowanej w ramach kampanii Caritas Dzieciom. Pierwsze wakacyjne turnusy rozpoczynają się już pod koniec czerwca.

– Podczas zajęć dzieci będą m.in. obserwować gwiazdy, projektować statki kosmiczne, budować bazę dla kolonizatorów Marsa, czy przygotowywać posiłki dla kosmonautów – opowiada Katarzyna Szklarz, koordynatorka Wakacyjnej Akcji Caritas w diecezji łomżyńskiej. – Na naszym wakacyjnym statku Z-21 znajdą się trzy pokłady na „z”: zdrowie, zabawa, zachwyt. Chcemy zainteresować dzieci i młodzież nauką i techniką, umożliwić im symboliczny udział w fascynującym przedsięwzięciu, jakim jest misja kosmiczna, gdzie każdy będzie mógł rozwijać swoje pasje i zainteresowania – wyjaśnia.

Z oferty przygotowanej przez Caritas w Łomży skorzysta w te wakacje ok. trzech tysięcy osób w wieku od dziewięciu do 16 lat. Do dyspozycji będą miały ośrodek Caritas Bliźnim w Ptakach k. Nowogrodu na Podlasiu. Nie wyjadą więc daleko od domu, ale z pewnością nie będą się nudzić.

Atrakcyjnie i bezpiecznie

W wielu innych diecezjach, po ubiegłorocznych nietypowych wakacjach w pandemii, w tym roku postawiono na wyjazdy w góry czy nad wodę. Caritas Diecezji Sosnowieckiej wysyła 160 dzieci do Zakopanego. Oprócz zabawy i wycieczek przewidziano realizację programu profilaktycznego „Poprawiamy swoje JA”, czyli prowadzone przez pedagoga zajęcia warsztatowo-integracyjne z elementami profilaktyki uzależnień. Będzie również czas na profilaktykę zdrowotną i kształtowanie postaw ekologicznych w ramach programu edukacyjno-profilaktycznego „Jestem eko”. Nie zabraknie lokalnych atrakcji – w planach są m.in. spotkanie w szałasie, wieczór góralski oraz zapoznanie uczestników wyjazdu z kulturą i historią Zakopanego.

– Wszystko oczywiście z zachowaniem pandemicznych obostrzeń. W pokojach będzie zakwaterowanych o połowę mniej dzieci niż w ubiegłych latach, obowiązkowe są maseczki, dystans i dezynfekcja – zapewnia Anna Myszkowska z Caritas Diecezji Sosnowieckiej.

Dla psychicznego zdrowia

Łącznie 23 diecezjalne Caritas zapewnią lub dofinansują wakacyjny wypoczynek blisko ośmiu tysiącom młodych uczestników kolonii, półkolonii i wycieczek. Jak podkreśla ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, mimo że sytuacja materialna wielu rodzin poprawiła się w ostatnich latach, to wciąż nie brak takich, które potrzebują wsparcia.

– Wyjazd na wakacje to jeszcze nie jest oczywista sprawa w każdym domu. Są inne, często pilniejsze potrzeby i część dzieci nadal może wyjechać tylko dlatego, że znajdują się darczyńcy zapewniający finansowanie takich wyjazdów. Caritas diecezjalne mają najlepsze rozeznanie w sytuacji

poszczególnych rodzin, my ze swojej strony przekazujemy fundusze pochodzące m.in. z dystrybucji wigilijnych świec i ogłaszanych zbiórek – tłumaczy ks. Iżycki. I dodaje, że działania na rzecz najmłodszych, podejmowane w ramach kampanii Caritas Dzieciom, której częścią jest Wakacyjna Akcja Caritas, nabierają wyjątkowego znaczenia po roku pandemicznych ograniczeń, szczególnie dotykających dzieci i młodzież.

– W dobie ograniczonych kontaktów społecznych, tak przecież ważnych dla młodych ludzi, wobec nawarstwiających się deficytów, problemów ze zdrowiem i kondycją psychiczną, ważne jest zapewnienie dzieciom i młodzieży nie tylko odprężającego wypoczynku w gronie rówieśników, ale także możliwości wyrównania szans edukacyjnych i rozwijania talentów. I na tym właśnie będziemy się koncentrować w najbliższych miesiącach – zapowiada dyrektor Caritas Polska.

Jak pomóc?

  • Dokonując wpłaty na stronie caritas.pl/dzieci
  • Przekazując dowolną kwotę na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 z dopiskiem DZIECI
  • Wysyłając SMS o treści DZIECI pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)