Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W ogólnopolską akcję wsparcia szpitali i pracowników służby zdrowia #WdzięczniMedykom włącza się AstraZeneca, jedna z największych firm farmaceutycznych na świecie. Darowizna przekazana przez nowego partnera kampanii umożliwi zakup wyposażenia dla kolejnych szpitali, które zgłosiły swoje potrzeby do Caritas Polska.  

– Caritas nie ustaje w niesieniu pomocy polskim medykom w walce z koronawirusem. Nasze działania mają charakter ogólnopolski i kompleksowy. Z radością obserwujemy zaangażowanie zarówno osób prywatnych, jak i firm wyciągających pomocną dłoń do potrzebujących. Dzięki pomocy AstraZeneca będziemy mogli dostarczyć sprzęt ratujący życie do jeszcze większej liczby szpitali, za co z serca dziękujemy – mówi ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. 

Darowizna AstraZeneca w wysokości 200 tys. zł pozwoli Caritas Polska zakupić m.in. środki ochrony osobistej w postaci atestowanych kombinezonów ochronnych i maseczek, a także płyny do dezynfekcji dla placówek ochrony zdrowia leczących pacjentów cierpiących z powodu epidemii COVID-19.

– Niezwykle cieszy nas, że mogliśmy wesprzeć akcję #WdzięczniMedykom. To właśnie oni, stojąc na pierwszej linii frontu, są bohaterami ostatnich tygodni – podkreśla Radu Rasinar, prezes Zarządu AstraZeneca Polska i wiceprezes Regionu Europy Środkowo-Wschodniej. – Od początku epidemii AstraZeneca jest zaangażowania w różnorodne działania mające na celu walkę z koronawirusem. Między innymi, przekazaliśmy 9 milionów masek ochronnych, do krajów i podmiotów, które wymagały największego wsparcia. Nasza firma wspiera także różnorodne inicjatywy polegające na wymianie doświadczeń klinicznych i prowadzeniu dyskusji naukowych na temat leczenia pacjentów z COVID-19 – w webinarium skierowanym do pracowników medycznych udział wzięło 23 000 pracowników służby zdrowia ze 130 krajów, w tym kilkuset lekarzy z Polski – dodaje.

W ramach akcji #WdzięczniMedykom Caritas Polska zamówiła już 100 respiratorów produkcji brytyjskiej, cieszących się dobrą opinią polskich medyków. Pierwsze urządzenia jeszcze w kwietniu zostały przekazane do Wojskowego Instytutu Medycznego przy ul. Szaserów w Warszawie oraz do Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu. Obie placówki należą do ośrodków leczących osoby zarażone koronawirusem. Kolejne respiratory od Caritas trafią do polskich szpitali w maju i w czerwcu.

Poza respiratorami Caritas Polska dostarcza szpitalom, a także hospicjom i zakładom opiekuńczo-leczniczym w całym kraju środki ochrony osobistej dla personelu medycznego oraz inne niezbędne wyposażenie. Do tej pory organizacja zakupiła już 100 tys. maseczek chirurgicznych, 9 tys. masek KN95 oraz 2 tys. przyłbic, 10 tys. kombinezonów ochronnych, a także 12 specjalistycznych łóżek szpitalnych. Wartość sprzętu i wyposażenia medycznego sfinansowanego dzięki kampanii #WdzięczniMedykom przekroczyła już 4,6 mln zł.

Akcja rozwija się dzięki wsparciu darczyńców instytucjonalnych oraz indywidualnych. Na zebraną w jej ramach kwotę poza środkami przekazanymi przez AstraZeneca składają się m.in. darowizny od Fundacji Carrefour, firm Concordia, Generali, Gaz-System, sieci Lidl, PWPW, Felicity Estates, a także wielu osób, które zdecydowały się wspomóc zakup sprzętu i wyposażenia dla polskich medyków. Do akcji wciąż można się przyłączyć, szczegóły na www.caritas.pl/medycy.

Kampanię Caritas #WdzieczniMedykom można wesprzeć
●  przekazując darowiznę na stronie www.caritas.pl/medycy
●  wysyłając SMS o treści MEDYK na numer 72052 (koszt 2,46 zł)
●  wpłacając dowolną kwotę na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 (tytuł wpłaty MEDYK)

Dział Komunikacji Caritas Polska