Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Formacja zakonna oraz aktualne sprawy związane z życiem konsekrowanym to główne tematy obrad 140. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce. Potrwają one od 24  do 26 września 2019 r. w budynku Sekretariatu Konferencji Episkopatu  Polski w Warszawie.

„Te dni ogromnie sobie cenimy jako czas naszej wspólnej modlitwy, umacniania się i budowania jedności” – podkreśliła matka Maksymilla Pliszka BDNP, przewodnicząca Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce, zapowiadając tematy trzydniowych obrad sióstr zakonnych.

W pierwszym dniu zebrania nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio będzie przewodniczył Mszy św. w intencji obrad, a następnie spotka się z siostrami. Przewodnicząca Konferencji powita nowe członkinie i omówi sprawy bieżące. Następnie ks. dr Piotr Studnicki, p.o. kierownika Biura Delegata ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży zapozna siostry z zadaniami i funkcjonowaniem Biura, które z początkiem września rozpoczęło pracę w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Delegatem KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży jest abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński, prymas Polski.

Kolejne dni będą poświęcone głównie refleksjom i dyskusji na temat formacji pod kierunkiem ks. dr. Wojciecha Rzeszowskiego. Temat formacji zostanie uzupełniony o spotkanie z s. Joanną Moś RSCJ, które będzie dotyczyć kobiecości w życiu konsekrowanym.

Siostry tradycyjnie spotkają się z bp. Arturem Mizińskim, sekretarzem generalnym Konferencji  Episkopatu Polski, który przedstawi aktualne wydarzenia z życia Kościoła.

Konferencja Przełożonych Wyższych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych (KWPŻZZ) jest jedną z czterech Konferencji reprezentujących osoby konsekrowane, tj. siostry zakonne: zgromadzenia czynne i kontemplacyjne, zakonników oraz świeckich konsekrowanych w Polsce. Powstała w 1970 roku i jest kontynuacją form współpracy międzyzakonnej wypracowanych w Polsce od 1947 roku. Konferencja skupia obecnie około 150 przełożonych prowincjalnych i generalnych reprezentujących żeńskie instytuty zakonne czynne. Ponadto w pracach Konferencji uczestniczą, jako obserwatorki, niektóre delegatki przełożonych generalnych zgromadzeń, które nie mają w Polsce prowincji i przełożone nowo powstających zgromadzeń.

jo/ KWPŻZZ/ BP KEP

Galeria zdjęć z obrad:

Zebranie Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych, 24 IX 2019 r.

NO COMMENTS