Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Konieczność odczuwania wspólnoty z potrzebującymi odgrywa w Kościele ogromną rolę od samego początku – mówi abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski otworzył obrady zebrania dyrektorów Caritas diecezji w Polsce.

Dwudniowe obrady odbywają się w Poznaniu, gdzie obchodzony jest jubileusz 1050-lecia pierwszego biskupstwa w Polsce.

„Caritas uczestniczy nie tylko w posłudze miłości, w tym co wiąże się z «rozdawaniem», ale uczestniczy też w tym, co nazwałbym «egzorcyzmowaniem» świata. Chodzi o przygotowywanie Polaków do szczodrobliwości” – mówił podczas homilii na rozpoczęcie spotkania abp Gądecki.

Metropolita poznański zauważył, że często widzimy „trudności, by wydobyć z człowieka solidarność wobec innych”. „Dopóki nie dojdzie do sytuacji kryzysowej, ludzie rzadko odczuwają to, co powinno być naturalne, czyli potrzebę szczodrobliwości. Trzeba poruszyć ludzi do szczodrobliwości i Caritas też powinien to robić” – podkreślił przewodniczący Episkopatu Polski.

Abp Gądecki przypomniał słowa Pawła VI, że współczesny świat bardzo cierpi z powodu braku braterstwa.

„Aby dzisiaj odpowiedzieć skutecznie na potrzeby ubogich w Polsce nie wystarczy dążyć do promowania rozwoju ekonomicznego i gospodarczego, do usprawnienia systemu świadczeń społecznych. Takie działania są obowiązkiem każdego rządu i systemu administracyjnego. Pierwszym krokiem na polu pomocy ubogim, a zarazem przezwyciężania nierówności społecznych jest dostrzeżenie człowieka potrzebującego i aktywne wyjście w jego kierunku, tak, by społeczeństwo stawało się coraz bardziej ludzką wspólnotą” – podkreślił metropolita poznański.

W spotkaniu uczestniczy kilkudziesięciu dyrektorów Caritas z poszczególnych polskich diecezji.

„Te spotkania są ważne, one wytyczają linię naszej pracy, naszej działalności, pozwalają zapoznać się z różnymi problemami, które dotykają Caritas diecezjalnych. To też jest wymiana dobrych praktyk, wymiana poglądów” – mówi KAI ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

ms / Poznań/ KAI

Zdjęcie ilustracyjne: Zygmunt Kajdan

NO COMMENTS