Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, we wtorek, 7 maja, miało miejsce spotkanie Wspólnej Grupy Roboczej Światowej Rady Kościołów i Kościoła Katolickiego z przedstawicielami Polskiej Rady Ekumenicznej i Konferencji Episkopatu Polski. Wziął w nim udział również nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

Jak wyjaśnił bp Krzysztof Nitkiewicz, Przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu KEP, Kościół Katolicki nie jest członkiem Światowej Rady Kościołów, jednak od lat prowadzi z nią dialog. “Wzajemne relacje są bardzo istotne chociażby w kwestiach związanych z podejmowanymi inicjatywami ekumenicznymi” – powiedział.

Wspólna Grupa Robocza Światowej Rady Kościołów i Kościoła Katolickiego obraduje w Warszawie od 6 maja. Jej moderatorami są metropolita Târgoviște Nifon oraz arcybiskup Dublina Diarmuid Martin. 7 maja, członkowie Grupy Roboczej spotkali się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie z przedstawicielami Polskiej Rady Ekumenicznej i Episkopatu Polski. Obecny był na nim również nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio.

Posiedzeniu przewodniczył metropolita Nifon, który przedstawił na wstępie działalność Światowej Rady Kościołów oraz jej kontaktów z Kościołem katolickim. Przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu KEP bp Krzysztof Nitkiewicz wyraził radość z wyboru Warszawy na miejsce obrad Grupy Roboczej, wyrażając nadzieję, że umożliwi  to zaznajomienie się ze stanem dialogu ekumenicznego w Polsce.

“My w Polsce mamy wspaniałą tradycję tolerancji religijnej. Dzisiaj ta współpraca jest potrzebna, zarówno jeśli chodzi  o pielęgnowanie tradycji, wartości chrześcijańskich, jak i w celu integrowania społeczeństwa” – powiedział bp Nitkiewicz, nawiązując do spotkania. “Społeczeństwo, które jest czasami podzielone, potrzebuje kogoś, kto będzie pomagać wybudować mosty we wzajemnych relacjach. takie jest nasze zadanie wynikające z Ewangelii” – dodał.

Historię i teraźniejszość dialogu ekumenicznego w Polsce przybliżyli podczas spotkania w Sekretariacie KEP bp Edward Puślecki, Honorowy Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Polsce oraz ks. prof. Sławomir Pawłowski, sekretarz Rady ds. Ekumenizmu KEP. Z kolei bp Andrzej Siemieniewski, Delegat KEP ds. Forum Chrześcijańskiego podzielił się obserwacjami na temat tej nowej formy relacji pomiędzy różnymi wspólnotami chrześcijańskimi w Polsce.

Po ich wystąpieniach, goście ze Światowej Rady Kościołów mieli możliwość uzyskania dodatkowych informacji dotyczących życia religijnego w Polsce oraz sytuacji poszczególnych Kościołów. Wymieniono również opinie na temat wyzwań stojącymi przed Kościołami chrześcijańskimi, takich jak emigracja i sekularyzacja.

Spotkanie zakończyła wspólna modlitwa o jedność chrześcijan, którą poprowadzili wiceprzewodniczący PRE abp Abel i sekretarz jej zarządu bp Andrzej Malicki.

Światowa Rada Kościołów powstała w 1948 roku, podczas 1. Zgromadzenia Ogólnego, które odbyło się w Amsterdamie. Jej siedzibą jest Genewa. ŚRK jest największą międzynarodową organizacją ekumeniczną, skupiającą m.in. Kościoły tradycji protestanckiej, anglikańskiej, prawosławnej i starokatolickiej. Kościół katolicki nie należy do Rady, ale od 1965 blisko z nią współpracuje, m.in. przez Wspólną Grupę Roboczą.

BP KEP

Fotorelacja:
Spotkanie ekumeniczne, Warszawa, 7 V 2019 r.

NO COMMENTS