Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Każdego roku, w trzecią sobotę i niedzielę września, odbywa się Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę. Tegoroczna Jubileuszowa 35. odbywa się w dniach 16-17 września pod hasłem: „Matka sprawiedliwości społecznej nauczycielką miłosierdzia”.

Pielgrzymka Ludzi Pracy po raz pierwszy zorganizowana została w 1983 r. przez bł. ks. Jerzego Popiełuszkę (kapelana i obecnie patrona NSZZ Solidarność) dla robotników Huty „Warszawa”. Rok później, uczestnicy pielgrzymki przybyli z wielu rejonów Polski i modli się w uroczystej Mszy. św. o dobrą i godną pracę oraz o właściwe traktowanie pracowników.

Głównym punktem 35. Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę będzie uroczysta Suma na Szczycie, która rozpocznie się w niedzielę, 17 września o godz. 11.00. Przewodniczyć jej będzie abp Józef Kupny, metropolita wrocławski i Krajowy Duszpasterz Ludzi Pracy.

Program:

sobota, 16 września
15.00 – Otwarcie punktu informacyjnego Pielgrzymki na Jasnej Górze
18.00 – Złożenie kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki
19.00 – Msza Św. na Szczycie – przewodniczy bp Roman Pindel
* poświęcenie nowego sztandaru Regionu Podbeskidzie
21.00 – Apel Jasnogórski w Kaplicy Cudownego Obrazu – prowadzenie: bp Roman Pindel
21.45 – Droga Krzyżowa na Wałach – rozważania Region Podbeskidzie

niedziela, 17 września
24.00 – Msza Święta w Bazylice koncelebrowana przez duszpasterzy Ludzi Pracy, prowadzenie i homilia: ks. prał. Józef Oleszko
4.30 – Czuwanie w Kaplicy Cudownego Obrazu
7.00 – Droga Krzyżowa na Wałach – rozważania Region Podkarpacie i Region Środkowowschodni
9.15 – Modlitwa Różańcowa ze Szczytu Jasnej Góry – prowadzi ks. prał. Józef Oleszko
9.50 – Wystąpienie Przewodniczącego Regionu Podbeskidzie
10.00 – Koncert w wykonaniu zespołu regionalnego “Grojcowianie”
10.40 – Wystąpienie Przewodniczącego Komisji Krajowej
NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy
11.00 – Uroczysta Msza Święta na Szczycie Jasnej Góry – przewodniczy abp Józef Kupny, homilię wygłosi bp Roman Pindel, ordynariusz diec. bielsko-żywieckiej.

Organizatorem tegorocznej 35. Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę jest „Solidarność” Regionu Podbeskidzie wraz z diecezjalnym duszpasterzem ludzi pracy ks. prałatem Józefem Oleszko. Duchowym przygotowaniem do tego wydarzenia była peregrynacja obrazu Matki Bożej Solidarności, który odwiedził niektóre parafie w diecezji bielsko-żywieckiej oraz w Beskidach. Wizerunkowi Matki Bożej Częstochowskiej Robotników towarzyszyły relikwie bł. Jerzego Popiełuszki.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ mś